Zahraniční tisk den po Brexitu: EU by se měla vzpamatovat, elity se ale očividně nepoučily

25.06.2016 13:48 | Zprávy

Německý tisk je zdrcen odchodem Britů z Evropské unie, protože s Brexitem se starý kontinent otřásá tak jako dlouhá desetiletí ne. Podle našich západních sousedů se chyb dopustil jak odcházející britský premiér David Cameron, tak i německá kancléřka Angela Merkelová. EU by se měla vzdát řady svých pravomocí a vrátit je na národní úroveň. Podle všeho se však bruselské elity nepoučily.

Zahraniční tisk den po Brexitu: EU by se měla vzpamatovat, elity se ale očividně nepoučily
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu

„Až do konce jsme věřili. Marně. Přichází Brexit. S Brity ztrácí Německo jednoho z nejdůležitějších partnerů v EU. Krizí otřesená Evropa má nyní o jednu katastrofu navíc. Kontinent stojí před měsíci, možná roky nejistoty,“ píše Bild na titulní straně. Süddeutsche Zeitung dodává, že se teď v EU najde řada politiků, kteří by rádi napodobili britský krok. EU tedy čekají těžké chvíle. Všechno zlé je ale pro něco dobré. Právě kvůli Brexitu si možná Evropané uvědomí, že jim EU přináší výhody, o které by nebylo dobré přijít – např. stabilita evropského práva, jednotný trh a jiné. Reakce německého tisku shrnuje pro české čtenáře ČTK.

Britové v referendu vystavili Evropské unii účet za chyby...

„Právě na to, co bude s Evropou dál, se na titulní straně ptá deník Die Welt, podle něhož měli na rozhodnutí Britů výrazný vliv i šéfové vlád ostatních zemí EU a zejména kancléřka Merkelová svým postupem při řešení migrace. Unie nyní podle listu potřebuje řadu reforem – omezení demokratického deficitu a posílení Evropského parlamentu nebo zjednodušení bruselských institucí,“ doplňuje agentura.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

22:40 Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

Datový vědec Petr Ludwig, odborník na bezpečnost v mediálním a digitálním prostoru Roman Máca a Tony…