Zahraniční zastoupení MPO se vrátí pod CzechInvest a CzechTrade

25.04.2014 12:50

Zahraniční zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se po dvouleté integraci do jednotné sítě opět vrátí pod státní agentury CzechInvest a CzechTrade. CzechTrade otevře do konce letošního roku osm nových zahraničních kanceláří. CzechInvest by mohl otevřít pobočku v Soulu. Chystá se také nová dohoda o ekonomické diplomacii mezi MPO a MZV. Na tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ten již dříve rozhodl, že nedojde k původně plánovanému sloučení obou agentur.

Zahraniční zastoupení MPO se vrátí pod CzechInvest a CzechTrade
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

Ministerstva průmyslu a obchodu a zahraničí pracují na nové dohodě o zahraniční ekonomické diplomacii státu. „Součástí dohody by mělo být také to, že odborníci z MPO budou mít možnost se účastnit výběrových řízení na obchodní rady a být i na ambasádách," uvedl Mládek. Nová dohoda by měla podle něj konkretizovat již uzavřenou smlouvu mezi MPO a MZV z minulého roku, kterou podepsali bývalí ministři Jan Kohout a Jiří Cienciala. V příštím týdnu o nové dohodě bude jednat Mládek s ministrem zahraničí a premiérem Sobotkou.

Mládek zároveň řekl, že chce zahájit exportní ofenzívu v oblasti 12 prioritních zemí a 26 zájmových zemí. „Pro etapu do roku 2020 do nich patří například Brazílie, Čína, Indie, Irák, Kazachstán, Mexiko, Srbsko, Turecko, USA či Vietnam," uvedl Mládek. Příští měsíc se ministr chystá vést misi dvou desítek podnikatelů do Vietnamu. Mise se uskuteční v termínu 10. až 15. května.

Nové zahraniční kanceláře CzechTrade mají být letos otevřeny v ázerbájdžánském Baku, v Kantonu v Číně, v Indii (Bangalore), Keni (Nairobi), Peru (Lima), Kolumbii (Bogotá), Indonésii (Jakarta) a v Chile (Santiago de Chile). Podle pověřeného ředitele CzechTrade Milana Ráže by měla mít agentura na konci roku 46 zahraničních zastoupení. CzechInvest jich má nyní šest.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…