Zájem o senátní finále je zatím nízký, většinou pod pěti procenty

14.10.2016 21:30

Zájem voličů o druhé kolo senátních voleb je zatím tradičně nízký. Za první zhruba dvě hodiny dnes přišlo k urnám většinou méně než pět procent voličů. Účast je tak mírně nižší než na začátku finále senátních voleb před dvěma lety. V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s krajskými volbami, je zatím zájem zhruba poloviční.

Zájem o senátní finále je zatím nízký, většinou pod pěti procenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Návrh zákona o elektronické evidenci tržeb začal projednávat Senát
reklama

Téměř deset procent hlasovalo dosud na některých místech Jičínska a Olomoucka. Na řadě míst se naopak účast pohybuje mezi dvěma a třemi procenty, zjistila ČTK. Volby začaly ve 14:00. Voliči na třetině území vybírají 27 nových či staronových členů Senátu. V prvním kole před týdnem postoupili zástupci ANO ve 14 obvodech, sociální demokraté a lidovci mají ve finále po devíti kandidátech, které nominovali. ODS má možnost udržet si alespoň pět mandátů. Starostové mohou získat čtyři senátory, TOP 09 má tři, KSČM jednoho.

Ve středních Čechách do 16:00 přišlo k urnám v Mělníku do deseti procent voličů

Dvě až tři procenta dosud přišly volit třeba na Novojičínsku a Bruntálsku, Karlovarsku, na radnici v Ústí nad Orlicí nebo v pardubické Základní škole Benešovo náměstí. Minimální zájem prozatím provází druhé kolo senátních voleb také na Ústecku. „Hned po 14:00 přišlo několik převážně starších lidí, jinak ale lidé moc nechodí. Možná se to zlepší později, až půjdou lidé z práce, ale moc na to nespoléháme,“ řekla ČTK komisařka z volební místnosti v Pařížské ulici.

Účast ve třech volebních obvodech v Praze se pohybuje od 4,7 procenta v Praze 10, přes pět procent v šesté městské části do asi 7,5 procenta v Praze 11. Ve čtyřech jihomoravských obvodech byl zájem o druhé kolo voleb do Senátu pod čtyřmi procenty. Největší byl na Hodonínsku, naopak nejmenší na Blanensku. Na Jihlavsku se zatím volební účast podle zjištění ČTK pohybuje od tří do sedmi procent. Větší zájem o senátní volby zatím nehlásí ani Telč a Dačice, domovská města kandidátů. „Účast zatím není nic moc. Možná i to počasí na to má vliv,“ řekl člen jedné volební komise v Telči.

Ve středních Čechách do 16:00 přišlo k urnám v Mělníku do deseti procent voličů. V Berouně dosud hlasovala jen necelá tři procenta. V Kutné Hoře zatím přišlo volit mírně přes čtyři procenta voličů.

V sobotu budou moci lidé jít volit mezi 08:00 a 14:00

Mezi dvěma a osmi procenty se pohybuje účast v jihočeských obvodech. Třeba v Trhových Svinech by mohlo v tamní střední škole ve Školní ulici volit 612 lidí, zatím jich přišlo 14.

Sotva pět procent voličů zatím dorazilo na senátní finále na Liberecku. Třeba v Základní škole Kaplického to bylo jen 3,7 procenta, naopak komise v Heřmanicích nebo Černousech hlásily už sedm procent. Podobně na Kroměřížsku byla sedmiprocentní účast například v části Kroměříže Trávník, v Morkovicích ale hlasovala jen asi tři procenta oprávněných voličů.

Ve volebním obvodu Plzeň-město se účast pohybuje spíše pod pěti procenty. Pětiprocentní je například ve Spáleném Poříčí. „Ve vztahu k prvnímu kolu je to méně než polovina a jsou to titíž lidé všech věkových kategorií,“ řekla členka místní komise.

V dnešní první den hlasování se volební místnosti uzavřou ve 22:00. V sobotu budou moci lidé jít volit mezi 08:00 a 14:00.

Zájem o druhé kolo senátních voleb bývá tradičně nižší. Nejvyšší účast byla zatím v roce 2002, kdy přišlo hlasovat 32,6 procenta voličů. Nejnižší byla před dvěma roky, kdy k urnám přišlo zhruba 16,7 procenta voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…