Zajímáte se o globální oteplování? Drobil doporučil Chocholouška

01.09.2010 5:15

Politika Strany zelených ve volbách propadla. To je signál od voličů, který hodlá ministr životního prostředí Drobil respektovat, uvedl v on-line rozhovoru pro iDNES.cz.

Zajímáte se o globální oteplování? Drobil doporučil Chocholouška
reklama

Ministr životního prostředí Pavel Drobil se v on-line rozhovoru na iDNES.cz ohradil, že by vedl štvavou kampaň proti svým předchůdcům ve funkci. Zdůraznil ale, že patřili ke straně, kterou voliči nepustili do parlamentu. „Politika Strany zelených totálně propadla a voliči ji odmítli. Bylo by projevem mé politické arogance, kdybych tento signál voličů oslyšel," přiznal Drobil.

Jednoho z tazatelů zajímalo, zda by zájemce o problematiku globálního oteplování měl její studium začít podobně jako on knihou Václava Klause, tedy seznámením s názory laika. „Ne, myslím si, že by se zájemci o studium problematiky globálního oteplování měli jako s první publikací seznámit s diplomovou prací profesora Chocholouška ... A ted vážně, každý jednostranný pohled na problémy této planety nevede k jejich vyřešení," reagoval Drobil.

Ekologickým organizacím se zmenší vliv a výkupní ceny za solární energii se sníží

Ministr je přesvědčen, že Česká republika musí být schopna uchránit své přírodní památky před tlakem stavebních a těžebních firem. Přislíbil také, že jeho resort bude pokračovat v boji se znečisťovateli ovzduší. „Právě dokončujeme novelu zákona o ochraně ovzduší, která umožní městům a obcím vyhlašovat nizkoemisní zóny, což v praxi znamena omezení vjezdu vozidel do přesně vymezených částí města v daném časovém intervalu," prozradil Drobil.

Potěšil ty, kterým vadí blokování výstavby obchvatů i dálnic ekologickými organizacemi nebo vysoké výkupní ceny za solární energii. „Právě provádíme audit ekolegislativy, jehož jedním z důsledků by mělo být odbyrokratizování schvalovacích procesů a jejich zjednodušení. A také budeme upravovat výkupní ceny energie vyrobené ze solárních panelů," přiblížil dva z kroků svého resortu.

Německo s daní na jaderné palivo následovat nebudeme

Ministr se rozhodně nenechá inspirovat v sousedním Německu, které chystá zavést daň na jaderné palivo v rámci přípravy nové energetické politiky. „Já jen doufám, že toto opatření, bude li schváleno, nepovede ke stejným důsledkům jako německé rozhodnutí z doby před deseti lety zastavit rozvoj jaderné energetiky, které dnešní německá vláda musí složitě napravovat tak, aby si zachovala tvář," poznamenal Drobil.

Musel také odpovídat, zda myslel vážně výrok, že ho dopady českých emisí skleníkových plynů na obyvatele Mikronésie nezajímají a že dává přednost českým podnikům, protože ve stejném duchu by indický Mittal nemusely zajímat dopady emisí prachu na obyvatele Ostravska. „Absolutně jsem to myslel vážně, jen s tím rozdílem, že jsem nehovořil o českých podnicích, ale o občanech ČR. Pokud se týče Mittalu, tak to není indický subjekt, ale český, registrovaný a podnikajicí v ČR a jako takový se tady musí chovat," stál si za svým ministr.

Čtěte také:

Drobil: Další bloky JE nám zajistí energetickou nezávislost 

Drobil už má dost připomínek, jak dýchá za průmysl 

Drobil chce spustit boj s emisními povolenkami 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jih
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …