Zákaz kouření v restauracích, zdražení tabákových výrobků. Česko chce do pěti let snížit spotřebu alkoholu a tabáku

18.01.2016 13:44

Česká republika by chtěla do pěti let snížit spotřebu alkoholu o pět procent a tabáku aspoň o osm procent. Do deseti let by pití mělo ubýt o 30 procent. Pomoci má třeba snížení dostupnosti či zdražení. Počítají s tím plány opatření boje proti pití alkoholu, kouření a hazardnímu hraní na příští tři roky. Dnes je na tiskové konferenci představili národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Zákaz kouření v restauracích, zdražení tabákových výrobků. Česko chce do pěti let snížit spotřebu alkoholu a tabáku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

„Neznáme přesné recepty, co máme udělat. Víme, že prohibice není cestou, která by vše vyřešila, ale je to přísná regulace a prevence,“ uvedl Vobořil.

Mezi opatřeními je například zákaz kouření v restauracích, zvýšení ceny tabákových výrobků či varování s odstrašujícími opatřeními na krabičkách. Omezit by se mohlo hraní her na internetu. Uvažuje se i o zdražení alkoholu, omezení prodejních míst či sankcích pro provozovatele za to, že v jejich podniku budou opilé děti.

„Hlavním cílem je snížit spotřebu alkoholických nápojů o 3,5 procenta čistého lihu na osobu do roku 2018 a o pět procent do roku 2020. Chceme posunout první zkušenost s pitím o tři roky,“ uvedla k opatřením proti pití náměstkyně.

Každý rok se má snížit spotřeba alkoholu o desetinu litru

Česko ve spotřebě alkoholu zaujímá první příčky světového žebříčku. Průměrný Čech vypije ročně kolem osmi či devíti litrů alkoholu. Cílem je každý rok množství snížit o desetinu litru, upřesnila Teska Arnoštová.

V Česku pije denně alkohol asi 12,5 procenta lidí nad 15 let. Cigaretu si každý den zapálí téměř čtvrtina. Pravidelně pije alkohol pětina a kouří 16 procent patnáctiletých dětí. Podle náměstkyně i Vobořila boj proti alkoholu a tabáku komplikuje v Česku „vysoká míra tolerance“.

Většina lidí chce zákaz kouření

Takzvaný protitabákový zákon a norma o regulaci hazardu jsou nyní ve Sněmovně. Mnohá opatření už obsahují. Jedna z předloh počítá třeba s úplným zákazem kouření v restauracích. Poslanci už ale přicházejí s návrhy, které původní verzi zmírňují. Kolik ze záměrů nakonec v normách zůstane, není zatím jasné.

„Jsem optimistka. Věřím, že se takzvaný protitabákový zákon podaří prosadit a začne platit od května. Očekávám, že Sněmovna vyslyší názor občanů. Průzkumy ukázaly, že 78 procent lidí chce absolutní zákaz kouření,“ uvedla náměstkyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

7:51 ,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

Ředitelka české odbočky neziskové organizace Amnesty International Linda Sokačová nedávno obvinila v…