Zákaz národních vlajek v europarlamentu. Ivan David se nedal, nastoupil na něj jeden Zelený. Pak došlo na láhev s vodou

17.01.2020 6:49

Na půdě europarlamentu se řešilo, zda mají europoslanci právo mít na stole vlaječky států, které reprezentují. V pondělí 12. ledna předseda Evropského parlamentu David Sassoli vydal svévolné rozhodnutí o zákazu používání státních vlajek v jednacím sále europarlamentu.  Český europoslanec Ivan David (SPD) na svém Facebooku nyní popisuje, jakým způsobem si nakonec s dalšími europoslanci právo používat státní vlajky „vyvzdorovali“.

Zákaz národních vlajek v europarlamentu. Ivan David se nedal, nastoupil na něj jeden Zelený. Pak došlo na láhev s vodou
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Ivan David, český psychiatr. Za politické hnutí SPD byl zvolen poslancem Evropského parlamentu

Řada poslanců, k nimž Ivan David řadí, má na stolku vlaječku státu, jehož voliče zastupují. Ty však během jedné noci záhadně zmizely. „V noci na úterý olivrejovaní zřízenci vlaječky ze stolů poslancům sebrali a nechali v sále pouze vlajku EU. Odpoledne jsme tyto krádeže řešili na frakci, kde nám bylo vysvětleno, že nejde o ‚běžnou krádež‘ coby kriminální delikt, ale o provedení rozhodnutí předsedy EP,“ přibližuje dění poslanec Evropského parlamentu s tím, že šlo o politický akt.
 
Více jsme psali ZDE.
 
Podrobně proto prý prozkoumali rozhodnutí socialisty Sassoliho z právního hlediska a zjistili, že je protiprávní. „Jednací řád EP v článku 10, na který se předseda odvolává, totiž zakazuje pouze transparenty a reklamní předměty,“ vysvětluje David ve svém komentáři.
 
Další den ve středu si proto do sálu přinesl náhradní vlaječku. „Napřed přišel jeden olivrejovaný zřízenec a upozornil mě, že ji na stole mít podle rozhodnutí předsedy nesmím. Odmítl jsem mu ji vydat a prohlásil jsem, že trvám na tom, aby na mém stole byla vlajka země, kterou v EP reprezentuji,“ popisuje David. Zřízenec se šel prý pak poradit s jiným zřízencem, který jej na totéž přišel upozornit znovu. 
 
„Odpověděl jsem jim, že chápu, že dělají svoji práci a co jim bylo přikázáno, ale že trvám na tom, že na mém stole moje vlajka zůstane. Poté se oba odešli radit se svým nadřízeným, který krčil rameny. Chvíli to vypadalo, že bude klid. Večer po jednání jsem si svoji českou vlajku raději odnesl do kanceláře, aby mi zase nebyla zabavena. Dnes ráno jsem si ji na hlasování přinesl do sálu znovu, stejně jako řada dalších poslanců,“ pokračuje europoslanec.
 
Předsedající poté však nařídil poslancům, že mají vlajky svých zemí ze stolů odstranit. A že dokud tak neučiní, neumožní pokračování jednání a hlasování. „Jménem naší frakce Identita a demokracie (ID) vystoupil předseda Marco Zanni, který vysvětlil, že požadavek je protiprávní, protože vlajka není ani reklamní předmět, ani transparent, ale státní symbol. Jeden z poslanců za Zelené tvrdil, že podle Wikipedie patří mezi transparenty i vlajka. Kontroval jsem mu, že Wikipedie není pramenem práva,“ přibližuje David.
 
„Pramenem práva je podle smlouvy o EU a smlouvy o fungování EU pouze psaný právní předpis, který byl schválen Evropským parlamentem a radou, a byl vyhlášen v Úředním věstníku,“ vysvětlil David. Úřední věstník je unijní obdoba naší Sbírky zákonů. Hádka o to, zda na stole vlaječky mohou mít,  ještě chvíli pokračovala. Socialistická poslankyně upozornila, že podle ní bychom správně neměli mít na stole ani vodu. „Kdo chce mít v sále vodu, musí si ji dát na zem“, řekla socialistka.  
 
„Jeden z kolegů za stranu BREXIT jí odpověděl, že jestli ji reprezentuje voda, tak ať si ji klidně dá třeba na zem. Naši poslanci upozorňovali, že jsme frakce Identita a demokracie a považujeme za své poslání bránit národní identitu zemí, za něž jsme byli zvolení. A k ní patří i státní vlajka,“ dodal David. „Nechceme se nechat rozpustit v jakémsi bruselském mišmaši bez identity jako cukr v horké kávě,“ konstatoval ve zdůvodnění jejich postoje Zanni. 
 
Nakonec předsedajícímu „povolily nervy“ a spustil další jednání a hlasování o rezolucích. „Dnes jsme tedy vyhráli a své vlajky jsme uhájili. Večer se můžete těšit na video z dnešního dne,“ dodal Ivan David na závěr.
 
 

reklama

autor: nab

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč už nekandidujete?

Bylo to vaše rozhodnutí? Já mám spíš dojem, že proto, že říkáte věci narovinu a ne vždy se vyjadřujete kladně na účet této vlády vás jednoduše odstavili, protože tato vláda jiné názory nepřipouští.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

19:20 Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

Bývalý prezident Miloš Zeman se v úterý po schůzi premiérů zemí visegrádské čtyřky setkal s Robertem…