Zakázat pivo úplně! Jurečka se omluvil. Ale přiletěly další věci

18. 11. 2020 13:53

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka je prý připraven vyvodit politickou odpovědnost za porušení vládních nařízení. Jurečka včera na svém twitteru zveřejnil fotku, kde na ulici bez roušky popíjí čepované pivo. Příspěvek již smazal a za svojí chybu se omluvil. Zařadil se tak mezi další politiky, kteří porušili vládní nařízení, jako šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek nebo později odvolaný ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Zakázat pivo úplně! Jurečka se omluvil. Ale přiletěly další věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

„Neporušoval jsem toto nařízení vědomě. Jsem si vědom chyby, omlouvám se za ni, mrzí mě to. Na funkcích nelpím, na odchod z politiky ze dne na den jsem připraven celou dobu, co jsem v politice. Projednám toto na jednání poslaneckého klubu a celostátního výboru,“ reagoval Jurečka pro server Novinky.cz s tím, že klidně vyvodí politickou odpovědnost.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20316 lidí

Na facebooku se poté Jurečka jal celou kauzu vysvětlit. „Nemám ve zvyku se promlčet a nemám ve zvyku papalášské manýry.  Šel jsem večer z města na byt a u výdejního okénka kousek od mého bytu jsem si objednal jídlo s sebou a u toho pivo, které tam bylo k dispozici na čepu. Než mi jídlo bylo připraveno a zabaleno, tak jsem si sedl na patník a pivo žahnul,“ uvedl Jurečka s tím, že si neuvědomil, že porušuje vládní nařízení.

„Kdybych si toho byl vědom, pivo si nedávám, ani se s ním nefotím pro sociální sítě. Omlouvám se za toto porušení opatření nařízení vlády. Neuvědomil jsem si to. Tuto informaci z vlastního podnětu postupuji také orgánům k prošetření a k potrestání, mrzí mě to, udělal jsem chybu,“ napsal omluvně Jurečka na facebooku.

Jurečka se také dle svých slov plánuje omluvit před Poslaneckou sněmovnou. Před pár týdny se poslancům za podobný prohřešek omlouval také Miroslav Kalousek, který pro změnu pivo vypil v restauraci, která měla být zavřená. „Krátce jsem navštívil uzavřenou část restaurace za výdejním okénkem a také jsem tam konzumoval,“ přiznal Kalousek ve Sněmovně. Šéf poslanců TOP 09 poté ještě jako omluvu poslal 15 tisíc na boj s covidem-19, což plánuje i Jurečka.

Jurečkovo faux pas vzbudilo na sociálních sítích vlnu komentářů. Komentátorka Eva Hrindová Jurečku nekritizuje za samotné pití piva na ulici, ale právě za jeho pozdější omluvy. „Tak tu máme dalšího aktéra nebetyčné politické frašky. Marian Jurečka si dal pivo a teď se kaje. Místo toho, aby uznal nesmyslnost opatření, je připraven zaplatit odpustek a klidně i odejít z politiky,“ nechápe Hrindová.

„Nyní Jurečka a předtím Kalousek neudělali nic zlého, zachovali se stejně jako miliony dalších občanů. Prostě se chovali přirozeně. Nařízení jsou nesmyslná a tendence k jejich porušování roste. K čemu tedy ta trapná gesta s omluvami? Jurečka i Kalousek tím jen pomáhají udržovat nesmysly tápající vlády,“ má jasno Hrindová a dodává, že by se měli radši zachovat jako chlapi.

„Nicméně se Jurečka ukázal jako slaboch, který si neumí stát za svým. Slaboch s náturou otroka... Takového politika v Parlamentu fakt chceš,“ dodala Hrindová a Jurečkovu omluvu označila za „přizdisráčskou“.

Podobně to vidí stomatolog Roman Šmucler, který také apeluje na přezkum vládních nařízení. „Od významného politika bych spíše čekal zamyšlení se nad tím, zda zákaz vypití piva osamoceně na ulici má smysl. Abychom měli skutečně smysluplná nařízení nezbytně dlouhou dobu. Zvedlo by to důvěru. Klidně bych mu pak to pivo odpustil...“ reagoval Šmucler.

Také ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský Jurečkovi odpouští a místo toho kritizuje vládu. „Jurečka se za pivo omluvil a v jeho případě chápu, že si neuvědomil, že dělá chybu. Včera jsem v Praze takových chyb viděl u okének stovky. Proč vláda prostě nezakázala prodej točeného piva? Kde se má jinak pít? V kanále?“ ptá se Žantovský.

 

 

Blogger Dominik Landsman oceňuje Jurečkovo prohlášení, že je připraven vyvodit politickou odpovědnost. „Jurečka si dal pivo na patníku a z nějakýho důvodu se u toho vyfotil a následně z toho vyvodil důsledky a je připraven odstoupit. Kolik piv na patníku by musel vypít Babiš, aby byl připraven odstoupit?“ napsal ironicky Landsman.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…