Zákon má chránit oznamovatele korupce. Podle whistleblowerů je to past

22.11.2012 14:20

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) připravila návrh zákona, který by měl chránit oznamovatele korupce, tzv. whistleblowery, kupříkladu před vyhazovem z práce. Server Lidovky.cz uspořádal anketu mezi oznamovateli korupce, ze které vyplývá, že jde o zákon nedotažený, oznamovatele korupce prý v konečném důsledku neochrání.

Zákon má chránit oznamovatele korupce. Podle whistleblowerů je to past
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

„V podstatě se dá říci, že tento dobrý záměr je past na whistleblowery. Pokud by někdo věřil v to, že ho zákon ochrání, tak by akorát vlezl do pasti korupčníkům a jiným deprivantům ve státní správě," hodnotí vládní záměr zákona Jakub Klouzal, který upozornil na podezřelé zakázky na Ministerstvu zahraničí.  

Nechrání rodinu, nechrání místo, nechrání peníze

Poukazuje na to, že zákon nezabrání vyhazovu oznamovatele korupce z práce, nezaručuje návrat vlastních finančních prostředků, které jednotlivec do boje proti korupci vloží, a v neposlední řadě nechrání před tlakem ani rodinu a další blízké z okruhu oznamovatele.

Senátor Libor Michálek, který je ve společnosti znám jako oznamovatel možného korupčního jednání na Ministerstvu životního prostředí, nevidí problém ani tak v ochraně oznamovatele korupčního jednání, tu prý poskytuje i současná legislativa, ale spíše v motivování whistleblowerů, aby se k oznámení odhodlali. A to není jediný problém navrhované úpravy.

„Ve chvíli, kdy jsou splněny podmínky pro policejní ochranu, tak i za současné legislativy máte možnost ji získat. ...Že se motivace oznamovatelů vůbec neřeší, to vnímám rozhodně jako minus tohoto návrhu. Ale co vnímám jako ještě větší problém, že není jasné, jak osoba získá status whistleblowera. Jedna věc je oznámení trestného činu, druhá věc je, že se informace nemusí podařit ověřit. Proto by bylo dobré, kdyby soud předběžným opatřením uznával relevanci informací a tím i status whistleblowera - aby whistleblower získal ochranu, i když se podezření nepodaří prokázat," radí Michálek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…