Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

25. 1. 2017 6:39

Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), nabude účinnosti po 15 dnech. Pokud se Babiš do té doby nezbaví svých firem, přijdou tyto podniky o šanci ucházet se o státní dotace.

Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Sněmovna zákon schválila navzdory vetu prezidenta Miloše Zemana. Ten už při vyhlášení veta upozornil na to, že pokud ho poslanci přehlasují, napadne zákon u Ústavního soudu. Babiš už dříve novinářům řekl, že prezidenta o stížnost nežádal. Pokud by ji Zeman nepodal, obrátí se na Ústavní soud poslanecký klub hnutí ANO.

Podle zákona nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně. Agrofert je největší producent v českém zemědělství a potravinářství, dvojka v chemickém průmyslu a významný subjekt i v lesnictví a médiích. Koncern zaměstnává více než 34.000 lidí.

Babiš dosud neupřesnil, jakým způsobem se svého majetku zbaví. Upozornil pouze, že to bude nákladná záležitost a že na to má velmi málo času. Spekuluje se o tom, že by jeho majetek spravoval svěřenský fond.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do Sněmovny, takže Babiše nezasáhne okamžitě. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…