Zákrok na Babišově akci: Přišel vztek! „On organizuje lidové bouře“. Fiala už vyzval Rakušana k akci

5.8.2022 9:15 dop. | Ze sítí

Poslanecké výjezdy bývalého premiéra Andreje Babiše na sebe strhávají větší pozornost, než je zřejmě milé i samotnému předsedovi hnutí ANO. Není na nich nouze o šarvátky, urážky a vzájemné napadání a osočování mezi Babišovými příznivci a jeho odpůrci. Poslední incident, který se odehrál v jihočeských Borovanech, ale přece jen vybočuje i z těchto mantinelů.

Zákrok na Babišově akci: Přišel vztek! „On organizuje lidové bouře“. Fiala už vyzval Rakušana k akci
Foto: Radim Panenka
Popisek: Andrej Babiš s Karlem Havlíčkem v Odolené Vodě

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 19835 lidí
Podle všeho na Babišově mítinku došlo k odcizení jednoho z reproduktorů. Na svědomí to měl mít místní žák osmé třídy, kterého následně velmi ostře zpacifikovali příslušníci Policie ČR, oblečeni do běžného civilního oděvu. Navíc hříšníka odvezli a ani přes naléhání jeho matky, že je autista, matku nevzali s sebou. Tolik fakta, která jsou běžně dostupná na internetových serverech.

Reakce veřejnosti i Policie na sebe nenechaly dlouho čekat.

K incidentu se vyjádřil také Policejní prezident Martin Vondrášek: „"Informacemi zveřejněnými v souvislosti se zákrokem Policie ČR v Borovanech jsem naprosto znechucen. Celou věc proto předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů," napsal na Twitter a dodal, že se kvůli zákroku v pátek sejde s jihočeským krajským ředitelem, od kterého bude chtít vysvětlení.

„Nepřipustím, aby příslušníci Policie ČR nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy,“ zakončil.

Akce příslušníků Policie ČR nemohla uniknout ani politickým odpůrcům Andreje Babiše. Někteří se podivovali nad podle nich nepřiměřeným zásahem, jiní vinu házeli rovnou na šéfa parlamentní opozice Babiše.

„Seznamte se. Tito pánové vám pomáhají a chrání vás,“ napsal na Twitter Miroslav Kalousek (TOP 09) a přiložil fotografii dvou zasahujících policistů. „Teď jim z vůle vlády přidáte 10% platu. Zaslouží si ho. Právě hmaty, chvaty a zakleknutím na krk zneškodnili 14 letého kluka, který byl ošklivý na pana Babiše. Bez nich bychom nebyli v bezpečí,“ dodal ještě s poukazem na zvýšení platů, které slíbil ministr vnitra Vít Rakušan.

K incidentu se vyjádřil i režisér a dnes už i politik Jan Hřebejk.

„Řadový poslanec Babiš dnes 1)Křičí na protestující, že jsou fašisti a nacisti 2)Za drahotu podle něj múžou děti z Ukrajiny, ačkoli je tím vinen především on 3) Jeho ochranka nebo Policie na jeho pokyn zaklekne žáka ZŠ?“ Napsal a vyzval premiéra Petra Fialu a ministra vnitra Víta Rakušana „ Braňte se i nás,nebo to blbě dopadne.“

Podle europoslance za KDU ČSL Tomáše Zdechovského Policie ČR zavedla při Babišových setkáních s voliči dvojí metr. „Není možné, aby policie nadržovala jednomu politikovi. Není to poprvé, kdy policisté řeší odpůrce Andreje Babiše, ale neřeší násilnosti jeho příznivců. To je absolutně nepřijatelné!“

Velmi radikální byl ve své reakci také senátor Pavel Fischer, který Andreje Babiše označil dokonce za organizátora lidových bouří:  „Násilí, které vidíme při kampani A.Babiše, je velmi vážná věc. Odmítám, aby na čele opozice stál rebel, který organizuje lidové bouře aby u toho policie dělala stafáž. Povinností Policie ČR je respektovat zákon a ctít demokracii.“

To ale nebylo z jeho strany vše. Ve svém dalším tweetu dokonce Policii osočil, že Babišovi s lidovými bouřemi pomáhá.

„Policista bez označení s Babišovou čepicí provede zákrok na osmiletého chlapce To tedy považuji za mimořádně vážné. Polcisté mají nosit Odznak pomáhat a chránit, ne se oblékat jako kašpaři a pomáhat Babišovi s lidovými bouřemi.“

K incidentu se na svém facebooku vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS) s tím, že vyzval ministra vnitra a ředitele GIBS k prošetření.

„Na základě zveřejněných informací o chování příslušníků Policie ČR na politických mítincích v jižních Čechách jsem požádal ministra vnitra Rakušana a ředitele GIBS Dragouna o důkladné prošetření všech okolností těchto znepokojujících událostí. Pro demokratický stát je důležitá důvěra veřejnosti v nestrannost a profesionalitu jeho represivních složek.“

Ministra vnitra vyzval v této souvislosti i Miroslav kalousek, ne ovšem k prošetření, ale k rezignaci.

„V normální demokratické zemi by dnes už měl sbaleno jak policejní prezident, tak ministr vnitra. Já vím, že to není jejich vina. Ale je to jejich odpovědnost. Tahle odpudivá lůza jsou jejich podřízení, které platíme. A zneužívají pravomoce, které jsme jim svěřili,“ napsal na Twitter.

Ministr Rakušan se k případu vyjádřil dnes dopoledne s tím, že naprosto chápe rozhořčení a zděšení veřejnosti ze včerejšího zásahu policie a zcela ho sdílí.

„Jsem rád, že policie ústy policejního prezidenta zákrok jednoznačně odsoudila a bude ho řešit. Až Policie zásah prošetří, osobně se seznámím se závěry.“

Je třeba dodat, že každý z Babišových mítinků zahajuje bývalý premiér slovy, aby se jeho příznivci nenechali vyprovokovat, nereagovali na pískot a urážky a zachovali klid.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jak zabráníte vzniku ukrajinských ghet?

Co když tu vznikne stejný problém jako s romskými ghety, který neumí stát vyřešit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelžete! Babiš rozbil kampaň ODS s Putinem. Dokumenty od Nečase a Topolánka

18:22 Nelžete! Babiš rozbil kampaň ODS s Putinem. Dokumenty od Nečase a Topolánka

„Nečas označil Rusko za strategického hospodářského partnera. Premiér za ODS. Další premiér za ODS, …