Žáky ve školách vyučují stále méně kvalitní učitelé

18.10.2012 20:40

Úroveň pedagogů neustále klesá. Na pedagogické fakulty se totiž hlásí a posléze i většinou nastupují ti studenti, kteří svým studijním prospěchem patří k těm slabším. Hovoří tak průzkumy společnosti Scio.

Žáky ve školách vyučují stále méně kvalitní učitelé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto
reklama

Až čtvrtina studentů, jejichž kroky míří po maturitě na pedagogické fakulty, si tuto školu vybrala právě kvůli lehkému studiu a snadnému přijetí.

"Je před námi v tomto ohledu černá budoucnost. Je potřeba podstatně změnit pravidla, kdo může učit," vyjádřil své obavy serveru iDnes.cz Ondřej Šteffl, ředitel společnosti Scio. Podle jeho názoru by se pedagogy měli stát lidé, kteří dosáhli úspěchu v jiném oboru, ale už v něm nezamýšlejí pokračovat, či nezaměstnaní absolventi nepedagogických oborů, na které by čekaly vzdělávací kurzy pedagogiky.

Tíživou situaci poklesu kvality úrovně českých kantorů si uvědomuje i ministerstvo školství. "Víme, že pro řadu uchazečů bývají pedagogické fakulty druhou volbou a vnímáme také fakt, že řada jejich úspěšných absolventů nenastupuje dráhu učitele. Našim cílem je zvýšit prestiž a atraktivitu učitelského povolání společně s kariérním řádem, který by měl dát učitelům jistotu dalšího postupu a rozvoje," uvedl mluvčí rezortu Marek Zeman.

Špatný student = špatný učitel?

Student Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Linhart popírá, že by horší úspěchy ve škole ještě nutně znamenaly špatného pedagoga. "Naopak, pokud mi něco nejde, musím mnohdy obtížně hledat správné strategie a tuto zkušenost mohu předávat. Znám lidi, kterým jde vše snadno, ale nejsou schopni učit. Škola je především o výchově. Důležitá je tedy především osobnost kantora, ne jaké měl známky na střední škole," myslí si.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…