Žalobce dnes zřejmě zveřejní, zda rozhodl v kauze Čapí hnízdo

02.09.2019 6:30

Pražské městské státní zastupitelství dnes zřejmě zveřejní, zda rozhodlo v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je jedním z obviněných i premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády řekl, že jestli existuje spravedlnost, státní zástupce zastaví jeho stíhání. Pokud by žalobce podal obžalobu, Babiš by z čela vlády neodešel, připomíná ČTK.

Žalobce dnes zřejmě zveřejní, zda rozhodl v kauze Čapí hnízdo
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V kauze Čapí hnízdo jde o podezření z účelového čerpání dotace určené výhradně pro malé a středně velké podnikatele

Lhůta pro rozhodnutí skončila v sobotu, ještě v pátek nebylo podle mluvčího státních zástupců Aleše Cimbaly jasné, zda bude prodloužena. Pokud prodloužena nebude, může dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch podle trestního řádu rozhodnout více způsoby. Kromě podání obžaloby může také trestní stíhání zastavit, postoupit případ jinému orgánu, nebo případ vrátit k došetření policii.

„Lze předpokládat, že v pondělí by mohla být zveřejněna informace,“ řekl před víkendem Cimbala. Pokud by rozhodnutí padlo, státní zastupitelství by podle něho zatím nesdělovalo jeho obsah. Vzhledem k tomu, že má spis přes 20.000 stran, může podle informací ČTK trvat i více dní, než bude rozhodnutí rozesláno účastníkům, případně soudu.

Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení. Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.

Část opozice dlouhodobě považuje za neúnosné, že má Česko trestně stíhaného premiéra. Pokud by se musel obhajovat před soudem, mluví o mezinárodní ostudě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…