Žalobkyně: Posudek nemá Janouškovi pomoci ke svobodě

13.08.2012 19:00

Okolo případu lobbisty Romana Janouška, který v řeznu tohoto roku v opilosti srazil a zranil ženu, vystávají další spekulace. Souvisí s nařízením vyšetřovatele, podle něhož psychiatři musí zhodnotit lobbistův duševní stav. Dozorující žalobkyně však popírá, že by Janoušek kvůli posudku mohl vyváznout bez trestu. Jedná se prý o zcela běžný postup.

Žalobkyně: Posudek nemá Janouškovi pomoci ke svobodě
Foto: repro TV Prima
Popisek: Roman Janoušek odchází od výslechu, jehož pro opilost nebyl schopen
reklama

"Znalec byl přizvaný opatřením policejního orgánu. Tedy vyšetřovatel vydal rozhodnutí, kterým přizval znalce z oboru zdravotnictví a odvětví psychiatrie ke zkoumání duševního stavu," řekla Jitka Rybenská z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Lidovým novinám. Nechtěla však prozradit, kdo konkrétně Janouškovu příčetnost bude posuzovat.

SLEDUJEME téma: Janouškovy odposlechy

Nastínila průběh celkem dvou fází zkoumání duševního stavu. V té první se posuzuje, zda má daná osoba zachovanou ovládací a rozpoznávací schopnost. Pokud se zjistí, že nikoliv, bude se hledat odpověď na otázku, zda za tím stojí duševní porucha, či alkohol.

Janoušek je obviněný z těžkého ublížení na zdraví a hrozí mu až deset let vězení. V případě nepříčetnosti vyvolané alkoholem se Janoušek zřejmě pobytu za mřížemi nevyhne. Rybenská ale připouští, že jestli se prokáže duševní porucha, Janouškův trest bude mírnější.

Postup překvapil Janouškova advokáta

Podle slov žalobkyně je ale psychiatrický posudek v takových případech téměř pravidlem. Za pravdu jí dává i královehradecká policie, jejíž mluvčí Ivana Ježková uvedenému deníku řekla: "Při takto závažných trestných činech je to standardní postup. Znalec musí posoudit, jestli byl obviněný schopen rozpoznat následky svého jednání.“

Zmíněný postup ale překvapil Janouškova advokáta Víta Širokého. "Na stůl mi přišlo zhruba před třemi týdny. Nevím, proč se tak policie rozhodla,“ nechal se slyšet.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …