Zaměstnavatelé mají obavy ze zrušení karenční doby. Někdo bude muset vyrovnat zhruba tři miliardy, prohlásila v ČT ministryně Němcová

21.05.2018 20:11

V sociální demokracii začalo referendum o tom, zda má strana vládnout s hnutím ANO. S tím se v připravovaném programovém prohlášení ČSSD dohodla třeba na proplácení nemocenské. Na otázku, jak to chce vláda vynahradit zaměstnavatelům, v pondělním Interview na ČT24 odpovídala ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová (ANO).

Zaměstnavatelé mají obavy ze zrušení karenční doby. Někdo bude muset vyrovnat zhruba tři miliardy, prohlásila v ČT ministryně Němcová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová
reklama

Němcová je toho názoru, že hnutí ANO už nemá čím členy sociální demokracie přesvědčovat, že vládnutí s hnutím ANO stojí za to, jelikož už v tomto ohledu udělalo snad vše, co se dalo. „Našli jsme průniky v programových prohlášeních a dohodli se na nich. Veškeré podmínky ze strany ANO jsou položeny na stůl k tomu, aby mohla koaliční vláda vzniknout,“ řekla.

Strany se například dohodly na zrušení karenční doby, což se nelíbí zejména zaměstnavatelům, čemuž prý ministryně práce a sociálních věcí rozumí. „Chápu, proč se jim to nelíbí. V dnešní době nízké nezaměstnanosti mají obavy, že tak ještě stoupne pracovní neschopnost a bude ještě větší problém s pracovníky a jejich získáním,“ uvedla v rozhovoru pro Českou televizi.

V souvislosti s tím pak vyvstává i otázka, až bude schváleno zrušení karenční doby, na koho a jakým způsobem spadne tento výpadek státního rozpočtu. „Jestli dopadne na rozpočet, zaměstnavatele, nebo zaměstnance,“ dodala Němcová, která sama navrhovala proplácení ve výši třiceti procent. Nakonec to však bude procent šedesát, tak jak požadovala sociální demokracie.

„My jsme dali kompromis. Já sama ohledně toho zpracovala tři varianty, nakonec finální podoba skončila tak, že bude karenční doba zrušena a první tři dny pracovní neschopnosti budou propláceny ve výši šedesáti procent vyměřovacího základu,“ odpověděla Němcová na otázku, zda neměli jinou možnost, než ČSSD ustoupit.

Budoucí vláda slibuje, že by projednala možnost, jak tento krok kompenzovat právě zaměstnavatelům. Podle Němcové již existuje několik variant, jak to udělat. „V době, kdy byla zavedena karenční doba, byly sníženy odvody, které odvádí za své zaměstnance zaměstnavatel, a bylo zrušeno i pojistné, které odvádí zaměstnanec. Takže teď víme, že to bude náklad zhruba tři miliardy korun,“ upřesnila s tím, že předpokládají, že zároveň vzroste krátkodobá pracovní neschopnost. „Jde o to, vyrovnat tři miliardy korun a na koho dopadnou,“ zopakovala.

Konkrétní parametry dopadu bude podle Němcové řešit nová vláda, která bude mít důvěru a vybere jednu z možných variant. „Návrh poslanců předpokládal například snížení odvodů u zaměstnavatelů, ale teď nechci předjímat. Je tam několik ukazatelů a ty se teprve dohodnou,“ vysvětlila a zmínila, že zároveň se pak dohodne, zda to bude zavedeno začátkem, v půlce dalšího roku, či až od roku 2020.

Ministr životního prostředí Richard Brabec však prohlásil, že pokud by se nemocnost vrátila skokově tam, kde byla, mohlo by to položit stovky podniků. „To bylo v návaznosti právě na tu nezaměstnanost, kterou máme nejnižší od roku 1997, jsou tu obavy, že to přinese další snížení disponibilního počtu pracovníků, které mají zaměstnavatelé v provozu,“ uzavřela s tím, že o tom, že je to takto ohrožující faktor, hovoří především zaměstnavatelé, a uvidí se, jaký bude vývoj, jelikož nezaměstnanost se podle Němcové může v průběhu času zase změnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A kdy ten návrh dáte?“, „Je to důležité?“, „Je. Pro mě jo!“ Moderátorka ČT v osobním souboji s Benešovou

20:11 „A kdy ten návrh dáte?“, „Je to důležité?“, „Je. Pro mě jo!“ Moderátorka ČT v osobním souboji s Benešovou

Počet potvrzených mutací delta v Česku roste, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce dál n…