Premiér mockrát jinak. I tak by se dal uvést pravidelný přehled mediálních zajímavostí. „Bylo by to možná i k smíchu, kdyby to ovšem nebylo k pláči. Naše vláda má v čele komika, který zřejmě předpokládá, že lid je složen z lidí nechytrých, kteří neumějí ani základní počty. Předvolební agitační proslov Petra Fialy minulou neděli na televizních obrazovkách, kromě spousty frází, obsahoval jednu velmi pitoreskní tezi. Tím, že budou občané šetřit s energiemi, prý ušetří vlastní peněženky. To je truchlivé svědectví toho, jak námi všemi vláda manipuluje. Říci tuto nesmyslnou větu v okamžiku, kdy jsme tzv. zastropováním zvedli ceny elektřiny na cca šestinásobek, je pohrdání zdravým rozumem a občany,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Upozorňuje přitom, že raketový růst cen elektrické energie nebyl způsobem válkou na Ukrajině, jak tvrdil premiér, nýbrž tím, že česká politická reprezentace přistoupila na absurdní letadlovou hru zvanou lipská burza. „Česká republika byla dlouhodobě energeticky soběstačná, vyráběla energii za nepatrný zlomek ceny, než za jakou si ji dnes musí od lipských lichvářů nakupovat. To je selhání českých politiků, nikoli důsledek mezinárodní přetlačované mezi Západem a Východem, jmenovitě mezi USA a Ruskem. To je nemravné kupčení s monopolně ‚vlastněnou‘ komoditou, kde na jedné straně stojí zástupy ožebračených, a na druhé straně hrstka topící se v čím dál větších penězích,“ poukazuje mediální analytik.
Hledejte nějaké rozdíly mezi Fialou a Jakešem
Chce ovšem, aby to, co říká, nebylo chápáno jako nějaký nářek „přátel starých pořádků“, jak paušálně nazýval své ideové oponenty Václav Havel. „To je nářek nad ostudnou likvidací základních principů tržní ekonomiky. Ta přece spočívá v konkurenci a je naprostým protipólem kartelů a monopolů, které mohou diktovat ceny. Je soubojem o spotřebitele, v němž vítězí ten, kdo nabízí nejefektivněji. Administrativním aktem ‚ukrást‘ nějakou životně důležitou komoditu státům, které ji produkují, dokonce víc, než samy spotřebují, znamená pak nejen onen nepoměr mezi masovou pauperizací a bohatnutím hrstky domluvených, ale znamená to navíc omezení možnosti svobodně obchodovat s něčím, co sami vyrobíme. Tedy i svobody stanovit si cenu, která nás učiní konkurenceschopnými,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim