Žantovský promluvil v ČT: O Bakalovi, Havlovi i uprchlících

7. 8. 2015 19:14

Diplomat, spisovatel a překladatel Michael Žantovský v pátek usedl do křesla hosta pátečního Interview ČT24. Hovořil o Václavu Havlovi i o Zdeňku Bakalovi. Věnoval se však také tématu uprchlické krize. Co by si o ní Havel myslel?

Žantovský promluvil v ČT: O Bakalovi, Havlovi i uprchlících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský
reklama

V úvodu pořadu zaznělo, že Knihovnu Václava Havla, kterou Žantovský povede, financuje miliardář Zdeněk Bakala. Nepoškozuje knihovnu to, co se teď děje s byty na severu Moravy, které prodal? „Já se obchodními aktivitami pana Bakaly nezabývám. To, co dělá Knihovna Václava Havla, je veřejně prospěšná činnost,“ podotkl host. Přál by si jen, aby Knihovna Václava Havla v budoucnu promlouvala i k těm, kteří Václava Havla, řekněme, příliš nemilují. Je třeba se zaměřit na témata, která byla pro Havla klíčová a hovořit o nich.

Havel by zřejmě nabídl dva pohledy na uprchlickou krizi

Určité výhrady Žantovský vyjádřil k asi nejznámějšímu výroku Václava Havla, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Tento výrok je třeba kontroverzní a je nutné ho chápat v širším kontextu. „Kdo chce nadávat pravdě a lásce, ať tak činí, ale já si nemyslím, že by pravda a láska byly něco špatného,“ konstatoval.

Dnes bývají za „pravdoláskaře“ s hanlivým přídechem označováni ti, kteří prohlašují, že bychom měli přijímat uprchlíky. Podle Žantovského by byl Václav Havel nakloněn přijímání uprchlíků, kterým jde o život. Ale na druhé straně nesmíme zapomínat ani na to, že Havel uvažoval a mluvíval o evropské identitě. První český prezident si v žádném případě nemyslel, že by se ve světě měla rozšířit jediná identita. Různé identity se spolu stýkají a potýkají a my jako Evropané bychom rozhodně neměli podporovat např. obrovský byznys s uprchlíky.

Ve Velké Británii je to s uprchlíky takto

Velká Británie se stejně jako jiné státy snaží rozlišit, kdo je jen ekonomický běženec a kdo opravdu potřebuje pomoc. Pokud už běženec dostane v ostrovní zemi statut azylanta, bude mít nárok na příspěvek na bydlení a po určité době mají také právo hledat si v zemi práci. Podobné to ale bylo i ve Francii a podívejme se na dnešní tamní bouře nespokojených potomků uprchlíků. Nehrozí totéž ve Velké Británii? „Do jisté míry to hrozí,“ připustil host. Británie by proto neměla dopustit, aby na jejím území vznikala uzavřená ghetta, kde není respektován zákon a mladí muži jsou vedeni k radikálnímu nazírání na svět.

Téma uprchlíků ale podle jeho názoru nebude hrát příliš velkou roli v plánovaném referendu o možném vystoupení Británie z EU. Toto referendum podle Žantovského dopadne dobře, čili ostrovní země zůstane součástí EU, pokud se britské vládě podaří vyjednat určité reformy ve fungování společenství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…