Zaorálek: Měli bychom se připravit, že s Ruskem nebudeme spolupracovat vůbec

19.01.2015 19:27

Evropská unie musí být ve své dlouhodobé strategii vztahů s Ruskem připravena na období "nespolupráce" Moskvy, poznamenal dnes český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Navzdory ochlazení vzájemných vztahů kvůli ukrajinské krizi však podle něj existují oblasti, v nichž je v zájmu EU s Moskvou kooperovat, byť v omezeném formátu. Po dnešním jednání se svými kolegy ze zemí EU se šéf české diplomacie v této souvislosti zmínil například o íránském jaderném programu, o syrské válce či o snaze bojovat s organizací Islámský stát.

Zaorálek: Měli bychom se připravit, že s Ruskem nebudeme spolupracovat vůbec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

"Je evidentní, že Rusko se ze strategického partnera stalo strategickým sousedem," řekl po dnešní diskuzi k Rusku novinářům Zaorálek. Parafrázoval tak výrok předsedy unijních summitů Donalda Tuska, který poznamenal, že Rusko se z partnera změnilo ve "strategický problém".

Pro dnešní ministerskou debatu, která byla plánovaná právě jako zahájení dlouhodobé diskuze o budoucnosti vztahů Unie a Ruské federace, připravila čtyřstránkový podkladový materiál Evropská diplomatická služba. Jedna z verzí dokumentu, která unikla do médií, zdůrazňuje, že cílem každého rozhodnutí o podobě těchto vztahů musí být snaha posílit evropské možnosti při prosazování zájmů EU.

Za nejdůležitější z nich je přitom označováno dosažení míru v sousedství. "Další kroky nebudou znamenat návrat k 'obvyklým vztahům' a budou úzce spojeny s plným prosazením loňských dohod z Minsku jako součásti udržitelného politického řešení pro Ukrajinu," napsali evropští diplomaté. Zaorálek souhlasí - pro jakoukoliv změnu vůči Rusku je podle něj potřeba splnění určitých podmínek druhou stranou, především právě dohod z Minsku.

Situace na Ukrajině se nezlepšuje, spíše naopak

Situace na východě Ukrajiny se nyní spíše zhoršuje, připomněl. "Můžeme čelit dlouhodobé krizi, a nevypadá to v tuto chvíli, že je zájem Ruska nám tu situaci nějak usnadnit," poznamenal Zaorálek.

Právě proto je podle jeho názoru nutná příprava dlouhodobé strategie, která musí počítat s obdobím, kdy Rusko nebude s EU spolupracovat. "Na druhé straně je náš zájem ukázat určitou otevřenost," připustil český ministr. S kolegy se prý shodl, že je několik oblastí, v nichž stojí za to snažit se o pokračování spolupráce s Ruskem, byť třeba v omezenější podobě. Stejně jako materiál z dílny šéfky evropské diplomacie Federicy Mogheriniové i Zaorálek se zmínil o syrském konfliktu, o potírání Islámského státu, o rozhovorech o íránském jaderném programu či o debatě o přípravě klimatické konference v Paříži. Významné jsou podle něj například snahy o pokračování kulturních kontaktů či spolupráce škol a vědeckých institucí. "Není to tak, že bychom chtěli izolovat Rusko," zdůraznil ministr.

Zásadním závěrem diskuze je tak podle Zaorálka názor, že politika EU vůči Rusku se měnit nemusí. "Jde spíše o to pokusit se změnit současnou ruskou politiku," podotkl český ministr. Důležitý je pro něj jednotný postoj evropských zemí a také to, aby Unie uměla jasně pojmenovat, co od Ruska čeká tak, aby to jednoznačně pochopila též Moskva.

Vztahy s Ruskem se bude zabývat také summit Evropské unie v březnu. Až na něm by zřejmě mohlo padnout případné rozhodnutí o nynější podobě sankcí, které Unie kvůli Krymu a Ukrajině na Moskvu uvalila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

19:49 Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) není vláda schopna řídit zemi v době krize. Němcová hovoří r…