Zaorálek: Vražda Němcova je děsivá, nevím, zda je šance ji vyšetřit

28. 2. 2015 17:23

Vražda ruského opozičního předáka a ostrého kritika Kremlu Borise Němcova na ulici působí děsivě, uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Nevíme, jestli je vůbec šance najít a potrestat vrahy a viníky," napsal dnes ČTK v SMS zprávě. Na Twitteru předtím uvedl, že "surová vražda Borise Němcova uprostřed Moskvy, na to je jen nějaká kondolence a žádost o prošetření zatraceně málo".

Zaorálek: Vražda Němcova je děsivá, nevím, zda je šance ji vyšetřit
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na diskusním setkání s veřejností v Olomouci
reklama

Vraždu důrazně odsoudil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Musí být řádně vyšetřena a viníci potrestáni," uvedl v prohlášení. Podle Sobotky byl Němcov jednou z nejvýraznějších postav ruského politického dění posledních dvou desítek let a významným zastáncem demokratických hodnot a ochrany lidských práv. Ruská policie uvedla, že neznámý útočník střelil Němcova čtyřikrát do zad. Rány vyšly z auta, které kolem politika projíždělo ve chvíli, kdy přecházel most naproti Kremlu. Vražda se podle tamního ministerstva vnitra stala krátce před páteční půlnocí moskevského času (kolem pátečních 22:00 SEČ).

Němcovovo zavraždění odsoudila řada zahraničních politiků

Němcov byl ostrý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina. Napadal neefektivitu vlády, bující korupci a politiku Kremlu na Ukrajině, která dovedla vztahy mezi Ruskem a západními zeměmi na nejhorší úroveň od konce studené války. Kreml označil vraždu spáchanou jen pár kroků od sídla státní moci za provokaci. Putin podle svého mluvčího vraždu odsoudil a uvedl, že mohla být spáchána na objednávku. Ruský prezident také nařídil bezpečnostním složkám vyšetření případu, hodlá na něj osobně dohlédnout.

Němcovovo zavraždění odsoudila řada zahraničních politiků, například americký prezident Barack Obama ve zveřejněném prohlášení vyzval ruskou vládu, aby uskutečnila "rychlé, nestranné a transparentní" vyšetřování s cílem přivést pachatele před soud. Zástupci ruské opozice se vesměs domnívají, že šlo o politicky motivovanou vraždu.

Smrt Němcova přišla před plánovaným nedělním protestem proti Putinově vládě. Místo něj se bude konat smuteční pochod za zavražděného opozičního politika Borise Němcova, který moskevská radnice povolila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

15:00 Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…