Zaorálek chce zapojit Zemana do tvorby zahraniční politiky. A kníže po svém vysvětlil, proč to nešlo s Klausem

12.12.2014 9:18

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce vypracovat novou doktrínu české zahraniční politiky. Na jejím vzniku by se kromě Černínského paláce měl podílet i prezident Miloš Zeman, z Ústavy za zahraniční politiku rovněž odpovědný. Ministr by s ním koncepci rád v dohledné budoucnosti probral.

Zaorálek chce zapojit Zemana do tvorby zahraniční politiky. A kníže po svém vysvětlil, proč to nešlo s Klausem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Podle Lidových novin se má jednat o strategický dokument, který by definoval českou zahraniční politiku v delším horizontu. Proto by prý Zaorálek chtěl získat pro jeho podporu širší konsensus, který by umožnil, aby strategie přežila příští volby. Je prý připraven jednat i s opozicí.

Zaorálek si prý od spolupráce slibuje, že omezí vzájemné neshody a zredukuje rozporná vyjádření z Hradu a z vlády, kterých jsme byli svědky v poslední době. Předestřel to ve čtvrtek, když debatoval se členy zahraničního výboru sněmovny.

„Diskuse s prezidentem nad koncepcí bude pro mě klíčová. Symbolicko-optická rovina jeho komentářů zejména v zahraničí je obrovská. Často jsou vnímány jako stanovisko české vlády,“ vysvětloval Zaorálek poslancům.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jeho předchůdce Karel Schwarzenberg psal svou strategii v roce 2011. Nechal ji tehdy připomínkovat opozicí, na Hrad za prezidentem Klausem s ní však nešel. „Já jsem za prezidentem Klausem nechodil, protože mě nesnášel. Na Hrad chodil můj náměstek Tomáš Pojar,“ vysvětloval nyní Schwarzenberg Lidovým novinám.

Zaorálkova koncepce vzbudila rozruch již nyní, protože na veřejnost unikla její pracovní verze. Zaorálek vysvětlil, že se jednalo o pouhý koncept, který rozhodně nelze považovat za závazný. Na druhou stranu připustil, že některé myšlenky, které vzbudily rozruch, třeba odkaz na „reformní komunismus“ jako zdroj české zahraniční politiky, by v textu mohly zůstat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …