Zaorálek jednal s kurdským prezidentem o vojenské pomoci

27.11.2014 20:10

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se dnes odpoledne v Irbílu setkal s prezidentem iráckého autonomního Kurdistánu Masúdem Barzáním. Ten za ním přijel přímo z fronty, kde spolu s generály velí bojům s radikály z hnutí Islámský stát (IS). Tématem jejich rozhovorů byla pomoc, kterou Česká republika poskytuje kurdským bojovníkům, takzvaným pešmergům.

Zaorálek jednal s kurdským prezidentem o vojenské pomoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Šéf české diplomacie přeletěl do správního střediska iráckého Kurdistánu z Bagdádu, kde jednal s iráckými představiteli. Původně bylo setkání s prezidentem Barzáním nejisté, a to právě kvůli tomu, že kurdský vůdce ve městě téměř nepobývá. Převážně se totiž pohybuje na frontě vzdálené od města asi půl hodiny cesty. Po jednání s českou delegací se měl Barzání údajně opět vrátit do místa bojů.

Munice v hodnotě 41 milionů korun

Kurdští bojovníci zahájili v uplynulých dnech ofenzívu s cílem dobýt zpět oblast Sindžáru a Barzání, kromě vymýšlení strategie boje funguje na frontě i jako morální podpora pro kurdské bojovníky. Po setkání s hlavou iráckého autonomního Kurdistánu jednal Zaorálek i s předsedou kurdské regionální vlády Nečirvanem Barzáním, který je synovcem současného prezidenta.

Česká vláda na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 milionů korun, konkrétně deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5000 nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Celkem je to 500 tun materiálu ze starších zásob, u kterých se nepředpokládalo další využití.

Kurdové nyní údajně nejvíce potřebují náboje do kulometů, proto se přednostně již na konci září přepravila tato munice. Cílem letů bylo právě město Irbíl. O přepravě ostatní munice dosud nebylo rozhodnuto.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi cítí příchod zlých časů. Už se syslí, zastaví se ekonomika úplně?

22:43 Češi cítí příchod zlých časů. Už se syslí, zastaví se ekonomika úplně?

Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček přinesl komentář k současné situaci, kdy lidé i firmy se bojí krize …