Zaorálek jel rovnat poměry do fabriky. Vedení tam prý utlačuje dělníky, kteří chtějí tři procenta navíc. Je to vyhrocené, víme více

04.10.2017 4:41 | Zprávy

REPORTÁŽ Vyhrožování vyhazovem, vytýkací dopisy a další zastrašování. Tak se prý chovají někteří čeští manažeři ve společnosti Moravia Cans v Bojkovicích na Uherskohradišťsku k odborářům ze své firmy, kteří žádají v rámci kolektivní smlouvy zvýšení mezd o tři procenta v letošním a o pět procent v příštím roce. „Opravdu v souvislosti s bojkovickým případem se člověk musí ptát, jak se v naší společnosti k sobě vlastně chováme. Existuje už více případů, kdy čeští manažeři jsou k vlastním lidem daleko neomalenější než ti zahraniční, to skutečně vybízí k zamyšlení,“ konstatoval poslanec a lídr ČSSD k parlamentním volbám pro Zlínský kraj Antonín Seďa.

Zaorálek jel rovnat poměry do fabriky. Vedení tam prý utlačuje dělníky, kteří chtějí tři procenta navíc. Je to vyhrocené, víme více
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

Velmi tvrdá jednání nyní probíhají mezi zástupci Odborového svazu Kovo a vedením firmy Moravia Cans a.s. Bojkovice, jež je evropským lídrem ve výrobě kovových nádobek pro různé aerosoly. Většina ze 460 zaměstnanců je už ve stávkové pohotovosti, a pokud se ve středu 4. října obě strany nedomluví, jsou lidé připravení jít do stávky. Místní odborová skupina vyjednává o kolektivní smlouvě už řadu měsíců i za pomoci profesionálních odborářů, protože čeští manažeři měli na své zaměstnance – členy odborové organizace vyvíjet nátlak, například i formou vytýkacích dopisů a také přímo hrozbami vyhazovem pro ty, kteří se stávky zúčastní. „Místní odboráři chtějí především docílit zvýšení mezd v rámci kolektivní smlouvy, a to o tři procenta těm zaměstnancům, kterým mzdy zvýšeny nebyly, přestože měli vynikající hodnocení. A pak o pět procent všem pracovníkům v příštím roce. Protože firmě se celkem daří a je zisková (jde o významného světového výrobce a exportéra), chtějí také garanci třináctého platu pro všechny. „Průměrná mzda zde není nízká, ta může být okolo 29 tisíc korun, jenže takové příjmy se dosahují i s přesčasovou prací a zmíněný průměrný plat tady nepobírají dvě třetiny zaměstnanců. Je třeba si uvědomit, že v Bojkovicích jde o nepřetržitý provoz, tedy že se pracuje i o víkendech a svátcích, kde výrobní část zaměstnanců pracuje ve dvanáctihodinových směnách. My chceme garantovat mzdy i s patřičnými příplatky všem zaměstnancům, kteří se podílejí na výkonech firmy. Oni stráví opravdu hodně svého času v průmyslové výrobě, v nepřetržitém provozu, a mají tak velkou zásluhu na vytváření zisků společnosti, která je sice světového formátu, ale funguje s poněkud podivnými praktikami,“ vysvětloval pro ParlamentníListy.cz důvody nynější stávkové pohotovosti David Šrott z regionálního odborového pracoviště svazu Kovo ve Zlínském kraji, který se případem zabývá a zastupuje zaměstnance bojkovické společnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …