Zaorálkova cesta vyvolala kontroverzi už před svým začátkem, když premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že česká vláda se ve snaze o vylepšení vztahů nebude vměšovat do vnitřních záležitostí asijské velmoci, nebude zpochybňovat její územní celistvost a neuzná exilovou vládu Tibetu, který k sobě Čína násilně připojila v 50. letech minulého století. Od opozice si za to Sobotkův kabinet vysloužil nařčení, že obranu lidských práv vyměnil za čínské peníze.
Zaorálek tuto kritiku v rozhovoru pro ČTK odmítl: česká vláda podle něj nerezignovala na obhajobu lidských práv v této zemi, kde vládní komunistický režim podle lidskoprávních organizací vězní opoziční aktivisty a snaží se umlčet své kritiky. Ve společném prohlášení, které v úterý český ministr podepíše se svým čínským protějškem Wang Iem, nebude podle Zaorálka chybět ani pasáž o respektu k lidským právům.
"Kdyby to tam nebylo, tak bych si nedovedl představit, že bychom mohli tuhle debatu vůbec zahájit," prohlásil Zaorálek. V úterý, kdy mu v Pekingu začíná oficiální program, se kromě Wanga setká s prvním náměstkem ministra zahraničního obchodu Čung Šanem, šéfem mezinárodního odboru Komunistické strany Číny Wang Ťia-žuejem a členem státní rady a bývalým ministrem zahraničí Jang Ťie-čch'em.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk