Zaorálek na ČT: Ukrajinci se chtějí sbližovat se Západem, to je patrné na každém kroku

20.06.2014 19:47

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD v pořadu Interview ČT24 podpořil mírový plán ukrajinského prezidenta Porošenka. Pokud by se prý k němu přidalo i Rusko, mohlo by se obnovit jednání o zrušení vízové povinnosti pro ruské občany.

Zaorálek na ČT: Ukrajinci se chtějí sbližovat se Západem, to je patrné na každém kroku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Právě ke zrušení vízové povinnosti v pátek vyzval prezident Miloš Zeman. Zaorálek v tom problém nevidí, pokud se Rusko bude chovat rozumně. „Obávám se, že o zrušení nemůžeme rozhodnout my, ale Brusel. Do budoucna bych s tím určitě souhlasil. K jednání se můžeme vrátit, obzvlášť pokud dojde k realizaci mírového plánu na Ukrajině,“ uvedl ministr zahraničí.

Brusel, ne Moskva

Ten také doufá, že plán Petra Porošenka může násilí v zemi ukončit. „Já si myslím, že je třeba ho jednoznačně podpořit. To je něco, v co jsme doufali. Porošenko při nástupu řekl, že chce přinést mír. A to, co navrhuje, je podle mě jediná cesta, jak zabránit dalšímu utrpení,“ myslí si.

Že si Ukrajina vybrala Brusel, a ne Moskvu, je podle Zaorálka zjevné. „S kým se chce Ukrajina sblížit, je patrné na každém kroku. Říkali mi to lidi na ulici i studenti na univerzitě, kde jsem teď přednášel. Chtějí do Evropy. Nejdříve je potřeba nastolit vládu práva. Ukrajinci si musejí uvědomit, že jsou teprve na začátku,“ upozornil ministr.

Schůzka s Araby

Podle něho by se měl Brusel vážně zamyslet nad projektem Východního partnerství. „Já si teď myslím, že budeme muset v něčem korigovat koncept Východního partnerství. Musíme více diferencovat mezi jednotlivými zeměmi. My jsme se dostali v jednání s Ukrajinou dost daleko, a přitom to byla velmi nemocná země. A to je zvláštní. Měli bychom mít větší cit pro to, co se v těch zemích děje,“ konstatoval.

V závěru došlo i na jeho schůzku s velvyslanci arabských zemí, k níž došlo po kritice islamismu ze strany prezidenta Zemana. „Bavili jsme o policejním zásahu v pražské modlitebně. Mluvili jsme obecně i o panu prezidentovi. Já jsem je ujistil, že Česká republika nespojuje žádné náboženství s násilím. My jsme nábožensky tolerantní země,“ dodal Zaorálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Flákla učiteli facku. A aktivista píše: Může za to prezident Zeman!

7:23 Flákla učiteli facku. A aktivista píše: Může za to prezident Zeman!

Žákyně šesté třídy vrazila učiteli v Bílině facku. Ostatní spolužáci útok podporovali a bavili se. P…