Zaorálek na ČT mluvil o čínské kauze. A jde o vážný problém

11. 1. 2019 19:57

Hostem Interview ČT24 moderátorky Zuzany Tvarůžkové byl dnes poslanec za ČSSD Lubomír Zaorálek. Hovořilo se mimo jiné o zájmech Číny v Česku.

Zaorálek na ČT mluvil o čínské kauze. A jde o vážný problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Česká BIS varuje opakovaně před špionáží z Ruska a Číny, NÚKIB vydal podobné varování před společnostmi Huawei a ZTE. „Jsem přesvědčen, že těmto institucím můžeme věřit,“ podotkl bývalý ministr zahraničních věcí k NÚKIB a BIS. „Věřím, že mají podklady. Ale zarazilo mě, že se to vydalo takovýmto způsobem veřejnosti. Nejenom, že nám bylo řečeno, že je nebezpečí, ale jak s ním naložit,“ dodal. Zaorálek pak ve vysílání ukázal svůj iPhone, jenž byl podle jeho slov rovněž vyroben v Číně. „Vadí mi to, že stát měl konat s předstihem. To nebezpečí není nové,“ řekl k prezentaci celého problému. 

Anketa

Rozhazuje vláda Andreje Babiše zbytečně a nezodpovědně naše peníze?

26%
hlasovalo: 13623 lidí

Hovořil pak i o slovech prezidenta Miloše Zemana, jenž včera v televizi Barrandov uvedl, že šéfové BIS Michal Koudelka a NÚKIB Dušan Navrátil ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Kvůli varování je podle prezidenta v ohrožení investice automobilky Škoda Auto v Číně. Odveta Pekingu může negativně zasáhnout aktivity investiční skupiny PPF včetně společnosti Home Credit nebo chystané investice Huawei ve výši 8,5 miliardy korun do digitálních technologií v ČR, řekl Zeman.

„On je asi přesvědčen, že tady dochází k ohrožení zájmů České republiky,“ podotkl Zaorálek a hovořil o tom, že problém je vskutku vážný, neboť bychom měli mít vytvořený systém, který by nám umožnil posuzovat společnosti, které přicházejí do Česka se svými strategickými projekty. „Musíme si vybudovat systém, v němž budeme hájit naše bezpečnostní zájmy,“ podotkl. 

Fotogalerie: - Oslava Bandery v Kyjevě

Slavnostní průvod v Kyjevě ke 110. výročí narození...
Slavnostní průvod v Kyjevě ke 110. výročí narození...
Slavnostní průvod v Kyjevě ke 110. výročí narození...
Průvod začal před rudě nasvícenou univerzitou
Lotyšský spoluorganizátor rozdával pokyny a louče
Organizátoři při rozhovoru s místní televizí

A jaké jsou podle Zaorálka vedlejší zájmy Číny? „Celkem jasně řekla, že chce být hegemonem,“ sdělil Zaorálek. Čína je podle něj těžký partner. Své pak Zaorálek řekl k tomu, že premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že čínský velvyslanec lhal, když informoval o předvánoční schůzce. Podotkl k tomu, že se schůzka neměla uskutečnit pod stromečkem, ale mělo se to konat dle zásad diplomacie. Následně Zaorálek mluvil o Spojených státech, o zdi na hranicích s Mexikem či o brexitu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tenkrát Kocáb úplně skončil. Bylo to v ČT. Tisíce děkovných mailů z celého světa... Ne jemu

10:43 Tenkrát Kocáb úplně skončil. Bylo to v ČT. Tisíce děkovných mailů z celého světa... Ne jemu

VZPOMÍNKY A PERLY Debata, která zásadním způsobem formovala postoje, pokud jde o migrační krizi. Tak…