Zaorálek nepředpokládá, že Moskva zopakuje scénář z Krymu a přímo vojensky zasáhne na východě Ukrajiny. Jejím cílem je podle něj spíše destabilizace situace v sousední zemi a zabránění prezidentským volbám.
EU zatím uplatňuje proti více než třicítce ruských a krymských představitelů cílené sankce v podobě zákazu vstupu na území unie a zmrazení jejich majetku v EU; tento seznam nedávno ministři zahraničí EU navrhli rozšířit. K ekonomickým sankcím chce EU sáhnout až v momentě, kdy ruští vojáci překročí východoukrajinskou hranici. „To se, myslím, stále ještě nestalo, navzdory tomu, co se děje na východní Ukrajině, což vyvolává dost jednoznačná podezření, že tam už je intervence Rusů," poznamenal Zaorálek.
Sankce proti Rusku by poškodily i Ukrajinu
Šéf české diplomacie se nedomnívá, že EU měla být vůči Rusku razantnější a sáhnout k hospodářským sankcím vůči Moskvě už dříve. „Kdybychom okamžitě přistoupili k ekonomické válce se vším všudy, tak by taková válka zasáhla nejenom Rusko, ale třeba také Ukrajinu a další země Východního partnerství. Pokud říkáme, že nám jde o Ukrajinu a chceme ji zachránit před katastrofou, tak jsem si jist, že by se situace na Ukrajině v případě ekonomické války s Ruskem zhoršovala ještě daleko rychleji," soudí Zaorálek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam, čtk