Zaorálek odboural Moravce i diváky: Babiše ten střet zájmů moc trápí. Uvažuje kvůli tomu i o ženitbě, ale ta žena ho nechce

06.03.2016 13:24

Evropský úřad začal prověřovat dotace na výstavbu Čapí hnízdo. Předseda hnutí Andrej Babiš podezření o zneužití dotace neustále odmítá. I o tom diskutovali v pořadu Otázky Václava Moravce České televize ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a předseda KSČM Vojtěch Filip.

Zaorálek odboural Moravce i diváky: Babiše ten střet zájmů moc trápí. Uvažuje kvůli tomu i o ženitbě, ale ta žena ho nechce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

„Tohle není věc vlády. Tohle je věc a odpovědnost Andreje Babiše,“ reagoval Zaorálek. „Jde o ty peníze a obraz České republiky. Povinností Andreje Babiše je, aby neutrpěl právě ten obraz a aby se nemusely vynakládat peníze daňových poplatníků,“ rozčílil se Zaorálek. Chce po Babišovi, aby celou věc uvedl do pořádku. 

„Nevnímal bych to jako problém pouze Andreje Babiše,“ oponoval Filip. „Pan premiér by měl požadovat, aby na zasedání vlády k tomu ministr financí vystoupil a předložil důkazy, které dává příslušnému úřadu,“ podotkl.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) je podle Zaorálka úspěšná a kvalitnější než vlády předchozí. „Je vidět, že Andreje Babiše střet zájmů trápí a uvažuje i o ženitbě. Je to varianta, kterou mi potvrdil a kterou by chtěl zkusit. Ta žena to nyní však takto nechce,“ uvedl Zaorálek k dalšímu problému, střetu zájmů, s tím, že Babiš to má se svými podniky a politikou těžké.

„Jasně jsme řekli, že budeme řešit politiku střetu zájmů,“ obhajoval volební heslo ČSSD pro krajské volby „Stát není firma“ Zaorálek. Toto heslo platí i přesto, že sociální demokraté nyní nepodpořili návrh TOP 09 ohledně omezování členů vlády v podnikání. TOP 09 tak neprosadila úpravu, podle které by se do soutěží o veřejné zakázky nemohly hlásit firmy, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl.

„Ten zákon skutečně není jednoduché vytvořit,“ zastal se následně Zaorálka Filip.

„Nechápu, jak je možné, že je pro vás nepochopitelné, že by se firma ABL mohla ucházet o veřejné zakázky,“ říkal před lety Zaorálek vůči tehdejšímu ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) ohledně ministra dopravy Víta Bárty (VV), kterému patřila firma ABL. Podle něj však nyní říká stále to samé. „Některá hlasování, která se tváří jako řešení problémů, nic neřeší, jen se nám to vrátí jako bumerang. Nyní jsme řešili zákon o veřejných zakázkách, v příštích dnech budeme řešit zákon o střetu zájmů,“ měl jasno Zaorálek. 

„Porušujete vlastní sliby, které jste dali,“ zareagoval na Zaorálkova slova Filip. „Dnes udělat krok, kopnout koaličního partnera do kostky, není řešení,“ podotkl však Zaorálek. Následně se oba muži shodli na tom, že do konce června by mohl zákon řešící střet zájmů existovat. 

Funkční období i smlouva s Norskem

Zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny, které zmínil Andrej Babiš minulý týden, by Filip podpořil. „Pro stabilní stát to má velmi výraznou logiku,“ řekl Filip vzhledem k přípravě stáního rozpočtu. Volby do Poslanecké sněmovny by se místo na podzim konaly na jaře. „S Andrejem Babišem, pokud se o tom budeme bavit, tak mu řeknu, že by mělo být dodrženo regulérní období,“ je Zaorálek proti. 

„Nejsem v této vládě proto, abych se v ní cítil dobře,“ reagoval poté Zaorálek na slova Babiše, že by předčasné volby mohly být i důsledkem toho, že si koalice nerozumí.

A co dohoda prezidenta Miloše Zemana ohledně smlouvy s Norskem o vydávání dětí? Zeman tvrdí, že dohoda existuje, Zaorálek tvrdí, že nikoliv. „Nový návrh smlouvy je sice méně problematický, ale neřeší to, co by měl řešit. Připadá mi, že se o tom musíme znovu bavit,“ podotkl Zaorálek.

Téma uprchlíci

Podle Zaorálka nelze v migrační krizi spoléhat na Turecko. „Spolehnout se ve všem na Turecko je riskantní,“ řekl doslova. Celá krize podle něj přispěla k emancipaci zemí Visegrádské čtyřky. „Měli bychom se nyní soustředit na to, abychom přispěli k obnově Sýrie a abychom vytvářeli podmínky pro to, aby se lidé mohli vracet zpátky,“ řekl také Zaorálek. Vyzdvihl rovněž premiéra Sobotku (ČSSD), který podle jeho názoru sjednocuje střední Evropu a jako jediný se sešel například na posledním summitu s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. 

„Politika Angely Merkelové je konečně na konci. Končí podřízenost Evropy americkým zájmům,“ řekl Filip. „Angela Merkelová se spoléhá na absolutně nespolehlivého partnera, Turecko. To si řeší vlastní zájmy, zájmy Evropy jsou mu cizí. Stejně tak se nespoléhám na NATO, pokud to nezvládá, je k ničemu,“ rozohnil se. „Evropská unie nám také ten problém neřeší, je nekompetentní, neschopná,“ sdělil Filip. Podle něj bylo třeba řešit příčiny krize, což německá kancléřka Merkelová nikdy nechtěla. 

Situace na Slovensku

Řeč přišla i na výsledky parlamentních voleb na Slovensku. „Samozřejmě že jsou to překvapivé výsledky,“ uvedl Filip. „Přijde mi to jako oslabení těch, kteří přinášejí řešení, a upínání se k nějaké naději,“ dodal. Podle Zaorálka jde o varování, jak to může dopadnout v celé Evropě. „Vzniká obrovský pocit nejistoty, následně voliči potrestají etablované politické strany, dojde k tříšti,“ řekl Zaorálek a vyjádřil přání, ať se podaří sestavit vládu, která bude stabilním partnerem. Podle jeho názoru je toho schopen pouze Smer-sociální demokracie.

A nechyběla ani otázka Sýrie. „Musí se řešit válečný konflikt. Je pravda, že je třeba jej řešit celosvětově. Ano, musíme se dostat k tomu, že bude celosvětové řešení,“ vyjádřil se k příměří v Sýrii Filip. „To, že se příměří podařilo po pěti letech, je zásadní věc. Jsme v srdci temnoty, kterou musíme rozsvítit,“ uzavřel Zaorálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

11:30 Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

Hostem 40. sjezdu ČSSD byl prezident Miloš Zeman. Rozhodl se zúčtovat za prezidentskou volbu i zhodn…