Zaorálek se setkal s ukrajinskými dětmi, které se zotavují v ČR

24.02.2015 15:11

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes v Černínském paláci v Praze přivítal druhou skupinu ukrajinských dětí, které jsou v České republice na dvoutýdenním ozdravném pobytu. Ve třicetičlenné skupině jsou nejen potomci českých krajanů, ale také děti z východní části Ukrajiny, která je nejvážněji postižena tamním konfliktem. Informuje o tom ČTK.

Zaorálek se setkal s ukrajinskými dětmi, které se zotavují v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek
reklama

Děti českému ministru zahraničí namalovaly obrázky a otiskly své ruce na velký papír. I když během zotavovacího pobytu poznávají krásy České republiky, hlavním účelem je podle Zaorálka jejich pobyt v klidném prostředí. "Ty děti jsou ze Slavjanska, jsou z míst jenom desítky kilometrů vzdálených od míst bojů. Jsou to děti, které mají za sebou zážitky, se kterými někdy není snadné se vyrovnat," řekl ministr novinářům. 
    
K tomu, aby znovu našly mnohdy ztracenou rovnováhu, dětem pomáhá mimo jiné canisterapie. Aktivity se speciálně vycvičenými psy jim zprostředkovala Arcidiecézní charita Praha, která se podílí na tvorbě programu. Hodinu se děti mohou se psy nejen mazlit, ale také si vyzkoušet různé psí sporty. "Máme zkušenost z azylového domu, že děti a zejména ty traumatizované, což se týká i těchto Ukrajinců, jsou ze psů nadšené. Psi je vůbec nehodnotí, takže se mohou chovat přirozeně. Pomáhá jim to odžít si různá traumata," řekl jeden z canisterapeutů Pavel Houška. 
    
Ve třetím turnusu, který do Česka přijede v pondělí, mají nad dětmi krajanů převahu děti přímo postižené válkou na Ukrajině. Zaorálek považuje aktivity na pomoc Ukrajině za nezbytné. "Je to taková kapka v moři, ale já mám pocit, že se musíme snažit a dělat co nejvíc těch kapek. To je to málo, co můžeme," poznamenal. 
    
Ozdravné pobyty jsou součástí humanitárních aktivit, kterými se Česká republika snaží zmírnit dopady ukrajinského konfliktu na civilní obyvatelstvo. Z dalších činností se například díky programu MEDEVAC léčili pacienti z Ukrajiny v pražských nemocnicích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michal Kubal se vyjádřil k dění kolem Rady ČT. Prý to není dobré. S námi

17:20 Michal Kubal se vyjádřil k dění kolem Rady ČT. Prý to není dobré. S námi

Politici se raději vyjadřují na sociálních sítích, protože tam nemusejí čelit nepříjemným otázkám no…