Zaorálek zrušil Staňkovo výběrové řízení. Olomoucké muzeum bude řídit stejný tandem, jako dříve

06.09.2019 20:55

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes uklidňoval situaci v Muzeu umění Olomouc (MUO). Oznámil, že zruší výběrové řízení na ředitele Muzea umění v Olomouci (MUO), jež vypsal v červenci před svým odchodem z funkce ministrův předchůdce a spolustraník Antonín Staněk. Zaorálek také oznámil, že ředitelem MUO jmenuje Ondřeje Zatloukala, dosud pověřeného vedením instituce. Jeho zástupcem se stane odvolaný ředitel Michal Soukup. Vedení MUO to uvítalo.

Zaorálek zrušil Staňkovo výběrové řízení. Olomoucké muzeum bude řídit stejný tandem, jako dříve
Foto: reprofoto: ČT24
Popisek: Lubomír Zaorálek ve vysílání ČT24
reklama

„Budu jmenovat Ondřeje Zatloukala ředitelem Muzea umění Olomouc. Myslím si, že v období, které bylo nyní velmi složité, se za ním semkla celá instituce, což je podivuhodné,“ řekl ministr. „Ondřej Zatloukal také představuje určitou kontinuitu svým jménem, má otce, který tady hodně dokázal,“ doplnil. Staňkovo vyjádření se ČTK nepodařilo získat.

Zaorálek dodal, že Soukupa ředitelem nanovo jmenovat nemohl, podle právní analýzy bylo jeho odvolání právně bezchybné. „V rámci řešení, které jsem zvolil, se otvírá prostor pro to, aby se pan Soukup stal zástupcem Ondřeje Zatloukala a pokračoval v práci, kterou si cením,“ dodal Zaorálek.

„Jsem velmi rád, že (Soukup) zůstává v instituci na pozici, která mu umožní dále se spolupodílet na kormidlu, kterým směrem se instituce v budoucnu vydá,“ komentoval Zaorálkovy kroky Zatloukal. „Instituce utrpěla velmi výrazně, cítíme se poškozeni, dehonestováni. Nedovedu si představit, jakým způsobem rehabilitovat to, k čemu tady během půl roku došlo, ale udělám pro to maximum,“ dodal.

Staněk odvolal Soukupa 18. dubna pro jeho údajné selhání při přípravě a řízení projektu stavby Středoevropského fóra (SEFO) v období od září 2018 do dubna 2019. Vytkl mu údajně předražené nákupy pozemků, podobu žádosti o evropské dotace a nesrovnalosti v dokumentech k projektu a podal na něj trestní oznámení, stejně jako na jeho předchůdce Pavla Zatloukala.

Za to se Zaorálek oběma omluvil. „Jsem přesvědčen, že nedošlo k trestným činům. Tady se stalo něco, co se stát nemělo a já se snažím to napravit,“ doplnil ministr kultury.

„Rozhodl jsem se, že je potřeba Ministerstvu kultury i Muzeu umění pomoci situaci odblokovat, a ne abychom se další měsíce, možná roky soudili, zda jsem, nebo nejsem ředitelem,“ řekl na dotaz ČTK Soukup, který dosud své odvolání osobně nepřevzal, a považoval jej tak za neplatné.

MUO čekají jednání kvůli podobě expozice středoevropského výtvarného umění – Středoevropského fóra (SEFO), na které vláda uvolnila 600 milionů korun. Zaorálek projekt označil za mimořádně významný. Jeho podobu nechal v gesci muzea a architektonickou soutěž, již žádal jeho předchůdce, označil za riziko. Otvírá se tím znovu cesta k původnímu projektu architekta Jana Šépky.

„Jsou zde ve hře dvě možnosti, a to stávající návrh architekta Šépky a nová možnost, o které víme tři týdny, a to, že stát uvolňuje Hanácká kasárna a dává je k dispozici nějaké státní instituci,“ uvedl Soukup.

Dodal, že v září a říjnu se chystají odborná setkání na Ministerstvu kultury, kde budou obě varianty zváženy. „Rozhodneme se na konci října pro jednu z nich,“ dodal Soukup.

Pracovníci MUO Staňkovy kroky ohledně muzea dlouhodobě kritizovali. Žádali Staňkovu rezignaci, zapojili se i do petice zástupců pražského Centra pro současné umění DOX a uspořádali na protest proti Staňkovi koncert v proluce, kde má SEFO stát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

14:07 Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

Zbrojní analytik a někdejší zaměstnanec ministerstva obrany Jaroslav Štefec podotkl, že akce kolem m…