Západ jde Ukrajině na ruku, a ona mu takto oplácí. Německé noviny hořce píší o svérázné politice Kyjeva

23.10.2014 19:16

Podle informací německého internetového vydání deníku Die Welt nemohou už zahraniční firmy z Ukrajiny posílat skoro žádné valuty. Na vině je podle deníku současná politika ukrajinské centrální banky, která poškozuje hospodářské vztahy mezi Ukrajinou a zahraničím, respektive Západem. Jak deník shrnuje současnou situaci: „Zatímco se Západ ocitá v destruktivní spirále sankcí s Ruskem, je absurdně trestán Ukrajinou, i když stojí na její straně.“

Západ jde Ukrajině na ruku, a ona mu takto oplácí. Německé noviny hořce píší o svérázné politice Kyjeva
Foto: Ne zakladnám
Popisek: Protest proti fašismu na Ukrajině, Evropané proti válce na pražském Klárově
reklama

K rozhodnutí došlo na konci září, kdy byl omezený jakýkoliv pohyb deviz z Ukrajiny ven. Německé firmy, kterých je na Ukrajině registrováno asi 4 tisíce a kolem 2 tisíc je aktivních, tak nemohou provádět potřebné finanční transakce. Podle slov Alexandra Markuse, delegáta německého průmyslu na Ukrajině, měly německé firmy se situací dost trpělivosti, ale dnešní politika centrální banky „překračuje všechny meze“. Banka se měla snažit zamezit odlivu valut do offshorů, které provádí místní oligarchické firmy, ale slovy Markuse „vylila vaničku i s dítětem“. Deník také připomíná kontext, kdy za uplynulý půlrok padl německý export na Ukrajinu o 32 %. Pokračování takové politiky donutí zahraniční podnikatele rozloučit se se svými ukrajinskými aktivy.

Ruský deník Gazeta.ru se dnes věnoval dalším souvislostem a hovoří o deficitu valuty na Ukrajině. Situace je taková, že je díky restriktivní politice centrální banky nemožné nakoupit v bankách i 100 dolarů na den. Valuty prostě nejsou v oběhu a deficit pociťují dokonce i spekulanti. Jak deník připomíná, situace se týká také ukrajinských firem, především importérských, které nemají čím a jak zaplatit za dovozové zboží.

Deficit se týká i tak důležité komodity, jako je benzín. Pokud se situace nezmění, v rozmezí několika týdnů bude například v Kyjevě nedostatek benzínu. Podle asociace ukrajinských operátorů na trhu s naftovými produkty dosahuje deficit valuty v této oblasti asi 150 až 200 milionů dolarů.

Celý text v němčině ZDE

V případě importérů je situace podobná. Deficit valuty znamená, že nejsou schopni zaplatit za zboží, které objednali. Jde o oblečení, bytové vybavení, ale i o potravinové produkty, které se na Ukrajinu nedovezou anebo za které nyní nemůže zahraničním partnerům zaplatit. Jinými slovy, situace značně komplikuje ukrajinský import. Deficit se projevil už na mezinárodním bankovním styku. Objem trhů se výrazně zmenšil. Minulý týden činil ještě kolem 300 - 500 milionů a v posledních několika dnech je jen na 150 - 200 milionech dolarů.

Text z ruské Gazety ZDE

Podle oslovených expertů Gazety.ru je taková politika centrální banky dost podivná. Podle statistických údajů je letošní zahraniční obchod Ukrajiny v pozitivních číslech v porovnání se stejnou dobou v uplynulém roce. Rozdíl je jen v tom, že nyní je ukrajinská hřivna nestabilní a její hodnota padá. Rostly ale i rezervy centrální banky, i když jejich část banka využila na sanaci hřivny. Není tak vůbec jasné, píše Gazeta.ru, proč ukrajinská vláda dále pokračuje v omezování ukrajinských občanů a byznysu a pomáhá tak černému trhu. Zatím se nezdá, že by banka uvažovala o změně pravidel, naopak má prý v regulační politice pokračovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vss
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…