Západ nepozval Putina na oslavu vítězství. Analytik České pozice: Ponížení ruského lidu, zneuctění obětí

21.01.2015 9:34

Západní představitelé chtějí dát Vladimiru Putinovi za vyučenou, a proto ho nepozvali do Polska na oslavy sedmdesátého výročí vítězství nad nacistickým Německem, byť se na něm Rusko podílelo, tvrdí maďarský analytik Gábor Stier. Podle něj Západ tímto gestem poníží nejen ruského prezidenta, ale i ruský lid a chtě nechtě také zneuctí památku obětí. Politický geograf UK Michael Romancov v tom nachází jeden zásadní nedostatek.

Západ nepozval Putina na oslavu vítězství. Analytik České pozice: Ponížení ruského lidu, zneuctění obětí
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

„Západ využívá i minulost, aby dal Kremlu za vyučenou. Odmítnutím společných oslav jednoho z ideologických základů Putinova režimu, který tvoří jeho živnou půdu – před 70 lety dobytého vítězství –, veřejně demonstruje vyloučení Ruska,“ píše Stier v komentáři zveřejněném na serveru Česká pozice. Jako by prý zainteresované nezajímalo, že tím poníží nejen ruského prezidenta, ale i všechen ruský lid a chtě nechtě zneuctí také památku obětí.

„Jak jinak si lze vysvětlit, že na vzpomínkovou akci u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi, která se bude konat koncem měsíce, nebyl pozván ruský prezident? Varšava, která je ostatně čím dál agresivnější a ambicióznější, si to však netroufla udělat přímo, a tak pomocí chytré, ale průhledné kličky zaslala pouze nótu, že se akce bude konat. Ještě předtím však tento svůj drsný krok zcela jistě konzultovala se svými evropskými partnery. Putin tudíž v Osvětimi osvobozené Rudou armádou nebude,“ konstatuje Stier.

Akce podobného významu by podle maďarského analytika mohla být skutečně památnou, pokud by v duchu loňských oslav v Normandii nebyla i letos pokusem o konfrontaci, nýbrž o sbližování, a v souladu s připomenutím 70 let starých událostí nepojednávala o válce, ale o míru.

Celý komentář maďarského analytika k přečtení ZDE

Politický geograf Univerzity Karlovy Michael Romancov na Twitteru prezentoval ke Gáborovu tvrzení ohledně ponižování Vladimira Putina a ruského lidu výtku. Vítězství nad nacistickým Německem prý nebylo pouze ruské, ale i ukrajinské.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…