Západ vnucuje Rusku své hodnoty. Ta mu Martin Hekrdla rozebral, jak je dodržuje sám

03.04.2015 14:02

Komentátor Martin Hekrdla se v textu uveřejněném na serveru altpress.cz zamýšlí nad tím, jak se to vlastně má s těmi západními hodnotami, kde se vlastně vzaly, kdo je vybojoval na kom, a jak se v praxi uplatňují především ve Spojených státech amerických – v zemi, která se jimi ohání snad nejvíc. A obraz, který vykresluje, věru není nijak veselý.

Západ vnucuje Rusku své hodnoty. Ta mu Martin Hekrdla rozebral, jak je dodržuje sám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Na Západě se Rusku vyčítá, že nectí lidská práva, zatýká novináře, nebo je rovnou vraždí, případně k volbám nepřipouští opoziční figury. Martin Hekrdla ale připomíná, že ony západní hodnoty, jako je všeobecné, rovné a tajné volební právo, či práva sociální se prosadily většinou až ve druhé polovině dvacátého století. Kupříkladu černoši v USA získali absolutně stejné volební právo až v 60. letech 20. století, ve Švýcarsku pak ženy mohly jít k volbám až v letech sedmdesátých.

Západní oligarchie a Rusko jsou vlastně dvojčata

Proč to? Elity se bály, že dav bude volit jinak ,,než je záhodno“. Dav se hodil kapitalistům k práci, ale k ničemu jinému. Nicméně po zkušenostech s Velkou hospodářskou krizí ze 30. let 20. století se šrouby začaly uvolňovat. Nebylo to tedy z nějaké mírumilovnosti, ale čistě kvůli děsivým zkušenostem z minulosti – pod tlakem. Sociální práva se na Západě rozvíjela i po druhé světové válce, tentokrát z obavy před komunismem. To byla podle Hekrdly naprosto lživá ideologie o tom, že se v zásadě podaří zařídit ráj na zemi, ale pro masy mohla být přitažlivá, bylo jí tedy třeba čelit. V osmdesátých letech se ale začalo ukazovat, že je Východní blok relativně slabý, Západ se přestával bát a zesiloval hlas lidí, kteří měli za to, že trh je třeba opět uvolnit. Jelikož na elity netlačil žádný velký strach v podobě obří hospodářské krize, války nebo schopného protivníka, přistoupily na to s myšlenkou, že lidem vlastně stačí „konzum“.

Celý komentář ZDE

„Už dávno se naše mocenské elity nikoho nebojí. Jejich vnější protihráči jsou kolosy na hliněných nohách (a kromě toho – hlavně pro západní krajní pravici, která je na vzestupu – jsou to kolosy příkladně autoritativní). "Suverenita lidu" mlčí. Pokud zrovna nemává bytostně demokratickým obrněným konvojům, sedí si ustrašeně na vejcích a úspěšně předstírá, že vlastně vůbec není a že jí nikdy nebylo. Proto byl možný ústavní puč v USA v roce 2000, kdy se George W. Bush stal prezidentem své země a "nejmocnějším mužem planety" následkem volebních podvodů na Floridě a rozhodnutím konzervativní soudní oligarchie. Proto je možné v zemi, která je kolébkou evropské demokracie, suchým zamítnutím popřít výsledek jejích voleb. Proto je možné v srdci Evropy hlásat, že stát musí být „řízen jako firma“, a vydávat totalitu dohlížitelů a pohůnků námezdní práce za demokracii. Putinovi a čínskému politbyru musí být vážně líto, že je oligarchie "západních hodnot" nechce vzít na milost. Jako dvojčata…,“ podotýká autor.

Pokud se dnešní demokracie má nějak proměnit, musí to podle Hekrdly být tlakem zdola, protože elity nahoře jsou velmi spokojené.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…