Západ vyhrocuje krizi na Ukrajině, protože zbrojaři chtějí zisk. USA schválně štvou Evropu proti Rusku, protože jim to vyhovuje, říká někdejší analytik NATO

03.03.2015 13:10

Bývalý zpravodajský analytik v NATO Martin Packard v rozhovoru pro Kremlem placený a řízený ruský zpravodajský kanál RT tvrdí, že současné problémy na Ukrajině mají své kořeny v 80. a 90. letech minulého století. Spojené státy si prý tehdy nepřály užší vztahy mezi Evropou a Ruskem.

Západ vyhrocuje krizi na Ukrajině, protože zbrojaři chtějí zisk. USA schválně štvou Evropu proti Rusku, protože jim to vyhovuje, říká někdejší analytik NATO
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

Packard se profesně zabýval Ruskem od 60. let minulého století a na základě svých dlouholetých zkušeností dnes říká, že Spojené státy se obávaly, že by užší vazby mezi Evropou a demokratickým Ruskem mohly ohrozit americké ekonomické zájmy. „Evropa především v 90. letech promeškala ve vztahu s Ruskem mimořádnou příležitost k nastartování nové éry vzájemných vztahů. Bohužel Washington si něco takového nepřál a tyto snahy zablokoval,“ vzpomíná Packard a přiznává, že NATO bylo vždy pod silným vlivem Spojených států. „V každém případě jsme tehdy jako analytici věděli, že si Rusko nepřeje mít NATO u svých hranic,“ říká Packard.

celý text v angličtině najdete ZDE

V současné době sice už Packard v NATO nepůsobí, ale připouští, že Severoatlantická aliance usiluje o eskalaci napětí na Ukrajině. „Zejména na straně Spojených států a Velké Británie je to poměrně dobře viditelné. Vojenské lobby mají silné postavení a jim se prostě hodí mít nějakého nepřítele. Ostatně jsem ve svém textu publikovaném v britském deníku Guardian psal, že se současnému démonizování Ruska a Putina dalo předejít, kdyby se v 80. letech postupovalo jinak,“ zmiňuje Packard. Ukrajinou se prý NATO zabývalo již před třiceti lety a považovalo ji za potenciálního spojence proti Rusku.

„Taková idea však byla od začátku chybná. Byla ovšem součástí jisté analýzy, v rámci které se počítalo s podporou nezávislosti země. NATO  dle mého názoru nemělo od samého počátku do situace na Ukrajině v žádném případě zasahovat,“ je přesvědčen Packard a upozorňuje na jiné pokrytectví Velké Británie a Spojených států z minulosti. „V 70. letech jsem byl zapojen do událostí na Kypru. Američané a Britové v podstatě zapříčinili obsazení ostrova Tureckem. Za celou tu dobu nelegální anexe neudělali nic pro to, aby Turci odešli. A nyní poučují Rusko o intervenci na Ukrajinu. To mi přijde skutečně hodně pokrytecké,“ kritizuje Packard.


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…