Zaparkoval motorku a řekl: „Celé referendum v Británii je důsledkem krize britské politiky.“ Europoslanec Telička na Frekvenci 1

19.06.2016 19:20

Hostem nedělního Pressklubu Frekvence 1 moderátora Luboše Xavera Veselého byl europoslanec Pavel Telička (ANO). Na rozhovor dorazil na motorce. „V prvé řadě je to vášeň, byť v tomto věku umírněná, ale také praktické důvody, kdy bych jinak tento rozhovor nestihl,“ sdělil.

Zaparkoval motorku a řekl: „Celé referendum v Británii je důsledkem krize britské politiky.“ Europoslanec Telička na Frekvenci 1
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na přednášce pro studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava

„Včera večer jsem se vrátil ze zasedání z Evropského parlamentu, takže čerpám pouze z médií. Situace je nešťastná, zapadá do celé škatulky zpráv, které nedělají dobré jméno České republice v zahraničí,“ uvedl Telička k současným sporům ohledně reorganizace policie. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty byl podle něj vnímám jako profesionální. 

„Pokud selhává komunikace, jsou tady rozporná stanoviska a vyjádření, potom musí řadový občan spekulovat, zda nejde například o mocenský boj,“ dodal Telička s tím, že on sám se nechce vyjadřovat. Nechtěl však zároveň ani vyloučit možnost, že jde o válku policistů. Zmínil také to, že za útvarem stojí i státní zastupitelství.

„Otázka reorganizace policie není otázkou, u níž bych očekával, že by se o ní mělo debatovat na koaliční radě, nebo na půdě parlamentu. Pokud ta reorganizace je smysluplná, měla být připravena na základě jasné analýzy, mělo to být projednáno se všemi zúčastněnými, s vedoucími obou útvarů. V současné chvíli jde určitě o politizovanou věc,“ myslí si Telička.

Otázka brexitu 

Když Británie opustí Evropskou unii, rozruší se podle Teličky právní rámec i vztahy. Dopad to tak bude mít jak na Velkou Británii, tak na Evropskou unii i na Českou republiku. „Mělo by to dopad na zaměstnanost, na hrubý domácí produkt. Určitě by to dopadlo i na bezpečnost, neboť Británie je klíčovou zemí Evropy,“ doplnil Telička. 

„Celé referendum v Británii je důsledkem krize britské politiky,“ míní Telička. „Nemůžeme říci, že by britská politická garnitura byla tou nejsilnější za posledních několik let,“ podotkl také. Dodal, že výsledek referenda ovlivní i vztahy se Severním Irskem či Skotskem.

„Členství Česka v Unii je otázkou strategického zájmu. V případě, že by se Unie rozpadla, to má samozřejmě dopady i na naši zemi,“ pozastavil se Telička nad současným euroskepticismem, který vnímá u českých politiků.

Spolupráce s hnutím

Telička se vyjádřil také ke spolupráci s ANO, jehož členem však není. „Moje spolupráce se sestává především z komunikace s Andrejem Babišem. Spolupráce s ním není jednoduchá, ale to není ani komunikace se mnou. Ta komunikace je komunikací dvou lidí, kteří se respektují. A ano, máme na řadu věcí rozdílné názory,“ podotkl Telička a komunikaci pochválil. „Má vyhraněné názory, široký záběr, je také hodně provokativní. Odlišnost názorů v prvopočátku je do jisté míry účelová, neboť chce, aby ostatní lidé dokázali zargumentovat své názory,“ dodal. 

Své Telička řekl také k prezidentským volbám, kdy prozatím hnutí ANO nemá jasného kandidáta. „Dovedu si představit, že v případě nějakého kandidáta či kandidátky, bude-li zájem, přispěji svými zkušenostmi, aby kandidát uspěl,“ vyřkl Telička s tím, že konkrétnější být nechce. Sám kandidovat nechce. Lídr hnutí Andrej Babiš (ANO) v minulosti zmínil jména možných dvou kandidátů – ministra obrany Martina Stropnického a eurokomisařky Věry Jourové.

OKD – to byla poslední otázka, k níž se Telička vyjádřil. „Zdeněk Bakala určitě udělal nějaké chyby, minimálně v komunikaci, minimálně v tom, že možná delegoval kompetence na některé jiné lidi,“ uzavřel Telička, který v minulosti s Bakalou spolupracoval. Uhlobarona tak dokonce v rozhovoru nazval sociálně cítícím člověkem. Chyby totiž vnímá i u tehdejší vlády.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…