Zapeklitá situace s Islámským státem a Kurdy. Pro Turecko je prý všechno špatně

27. 7. 2015 22:54

Někdejší náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý a redaktor ČT Pavel Novotný hovořili v pondělních Událostech, komentářích České televize o tureckých útocích proti Islámskému státu, které ovšem tvrdě dopadají i na Kurdy. Ti přitom nesou velkou tíhu pozemních bojů proti Islámskému státu.

Zapeklitá situace s Islámským státem a Kurdy. Pro Turecko je prý všechno špatně
Foto: Archiv
Popisek: Turecká vlajka

Turecko je v situaci, kde je pro něj cokoli špatně, Islámský stát je špatně, ale vítězství Kurdů je také špatně,“ zaznělo v pořadu z úst Novotného. NATO přitom apeluje na jednoho ze svých členů – Turecko – aby nebojovalo proti Kurdům. Nesmíme prý ale zapomínat ani na to, že Kurdy sjednotil právě vnější nepřítel, a to Islámský stát, ale nikdo neví, jak dlouho tato jednota vydrží. Kurdští radikálové totiž zaútočili na turecké jednotky, Turecko na to odpovědělo a ne všichni Kurdové jsou z tohoto vývoje právě nadšení.

Turecko vyvolalo jednání s partnery v NATO a podle Šedivého na této schůzce půjde především o to, aby Turci podali svůj pohled na věc a do jisté míry si vytvořili alibi pro další operace. Je ale otázka, zda přikročí i k rozsáhlé pozemní operaci. Podle Šedivého by to pro Turecko bylo příliš složité. „Přímé pozemní operace se asi budou chtít Turci vyvarovat,“ konstatoval Šedivý. A to i přes to, že Turecká armáda představuje v regionu podstatnou sílu. Tu by ovšem nasadilo jen při výrazném zhoršení situace a zřejmě i s podmínkou zapojení dalších států v pozemní operaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já to viděl! Já taky! Nové informace kolem násilí na konferenci Okamury, Le Penové a Wilderse

9:01 Já to viděl! Já taky! Nové informace kolem násilí na konferenci Okamury, Le Penové a Wilderse

Člen SPD Tomia Okamury Václav Kubín, jenž byl spoluorganizátorem konference Hnutí pro Evropu národů …