Zápisné na VŠ nikomu ve studiu bránit nebude, slibuje Fiala

19.05.2012 15:35

Nový ministr školství Petr Fiala poskytl rozhovor deníku Právo. Uvedl, že reformu vysokého školství bude realizovat spolu s akademiky, že se bude zabývat platy učitelů a také to, že státní maturity hodlá hodnotit až po důkladné analýze.

Zápisné na VŠ nikomu ve studiu bránit nebude, slibuje Fiala
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala, exministr školství
reklama

Fiala považuje problém s maturitou za vyřešený. Do budoucna chce zhodnotit oba ročníky, srovnat, co se povedlo a co ne a přezkoumat také finanční stránku. „Až to uděláme, můžeme uvažovat o dalších opatřeních, co změnit nebo zlepšit. Ale napřed musí proběhnout hodnocení,“ zdůraznil.

Řešit se budou platy učitelů

Rozhodně nechce zastavit reformu vysokého školství, za kterou byl ostře kritizován jeho předchůdce Josef Dobeš. „Pro mě je důležité přispět k rozvoji české vzdělanosti a školství a za důležitý nástroj považuji postoupit dál v reformě vysokého školství. Budu diskutovat s reprezentacemi VŠ, jak postupovat dál, které věci jsou pro ně přijatelné,“ říká.

Vyjádřil se také k osobě prezidenta Václava Klause. „Znám Václava Klause velmi dlouho jako politika i jako intelektuála. Poprvé jsme se setkali v první polovině 90. let v jedné z televizních debat. Je jedním z těch mála politiků, kteří hodně čtou a čtou nejrůznější typy textů. Pan prezident je čtenářem i mých textů a mých knih. A to mě samozřejmě těší,“ uvedl Fiala v rozhovoru.

Bude se zabývat regionálním školstvím i platy učitelů. „Otázka platů je samozřejmě velmi závažná a mě ani netěší, že už bylo předtím rozhodnuto o vázání finančních prostředků, které mají dopad na platy učitelů. Už teď se snažím o to, abychom se zabývali důsledně strukturou rozpočtu do roku 2013 a snažili se, aby tam tyto dopady nebyly,“ objasnil nový ministr.

Fiala trvá na zavedení zápisného na vysokých školách, nejdůležitější vak podle něj je, aby nikomu nebránilo studovat. Jeho výše se proto musí určit až po důkladné analýze. „Jasno mám v tom, že žádný poplatek, který stanovíme, nesmí nikomu bránit z ekonomických důvodů ve studiu na VŠ,“ zdůraznil ministr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

20:20 Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

Komentátor Martin Fendrych se na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad tím, že některé věci se opravdu po…