Zas ryjeme držkou v zemi! Ne, Havlovu ulici do každého města. Nápad pojmenovat "plácek" u Národního divadla po Havlovi vyvolal poprask

23.09.2016 17:27

Národní divadlo přišlo s nápadem pojmenovat prostor před kulturním svatostánkem po českém prezidentovi Václavu Havlovi u příležitosti jeho nedožitých osmdesátých narozenin, jež si připomeneme v říjnu. Na piazzettě u divadla bude navíc instalováno srdce od sochaře Kurta Gebauera, které má Havla připomínat. „Už zase rejem držkou v zemi,“ neodpustil si k tomu jedovatou poznámku poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). „Souhlasím s připomínáním Václava Havla kdekoliv,“ jásá naopak předseda poslanců TOP 09 František Laudát.

Zas ryjeme držkou v zemi! Ne, Havlovu ulici do každého města. Nápad pojmenovat "plácek" u Národního divadla po Havlovi vyvolal poprask
Foto: Hans Štembera
Popisek: Piazzetta Národního divadla bude přejmenována na náměstí Václava Havla. Na ní má pak být srdce od sochaře Kurta Gebauera, které má Havla připomínat

Piazzetta Národního divadla by v budoucnu mohla nést jméno po Václavu Havlovi. Shodli se na tom členové pražské místopisné komise. Mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk má za to, že by to bylo příhodné, protože život Václava Havla byl spjat s divadlem a s humanismem.

V rámci připomínky nedožitého jubilea Havla proběhne v prostoru piazzetty festival Pražské křižovatky, kde by měla být odkryta instalace sochy od Kurta Gebauera. Mělo by se jednat o velké srdce, do kterého by bylo možné psát vzkazy. Ty by se pak měly odlít do červeného laminátu, který bude svítit.

„Srdce 160 cm vysoké bude u žulového obkladu provozní budovy Národního divadla, které členěním připomíná mříž. Srdce bude také obklopeno klecosrdci jako připomenutí, že stát s vězni vlastní blbosti a sobeckosti stále hrozí nám všem,“ popsal svoje dílo sochař Gebauer.

Fotogalerie: - Havlův plac

Piazzetta Národního divadla bude přejmenována na n...
Piazzetta Národního divadla bude přejmenována na n...
Piazzetta Národního divadla bude přejmenována na n...
Piazzetta Národního divadla bude přejmenována na n...
Piazzetta Národního divadla bude přejmenována na n...
Piazzetta Národního divadla bude přejmenována na n...

Ne však každému se nápad libí. „Hráblo jim,“ okomentoval na sociální síti nápad Národního divadla známý odpůrce migrantů Martin Konvička.

Ovšem ani někteří politici nad nápadem příliš netleskají. „Pojmenování kdečeho po Václavu Havlovi ukazuje absurditu doby. Řečeno s Krylem: ‚Už zase rejem držkou v zemi‘,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz v kratičké sms zprávě poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Poslanec Miroslav Opálka (KSČM) se nad plánem divadla zamyslel z jiného úhlu.

„Nejsem Pražák, proto se nechci k tomuto řešení autoritativně vyjadřovat. Vadilo by mi, kdyby se do rozhodování v Opavě vměšovali Pražáci. Takže je to na představitelích těch, kteří tu bydlí. Chtějí-li však zvětšovat nesouhlas těch, kteří k tomuto řešení mají zatím jen chladný či neutrální vztah, tak jen houšť,“ uvedl poslanec Opálka pro ParlamentníListy.cz.

Zástupci TOP 09 mají ale jinou představu o tom, jak by mělo být slušné Havla uctívat.

„Souhlasím s připomínáním Václava Havla kdekoliv. K samotnému umístění srdce se nechci vyjadřovat. To bych musel vidět návrh. Na to, co Havel udělal pro náš národ, je po něm pojmenováno málo ulic či náměstí. V každém městě by měla být alespoň jedna jeho ulice jako připomínka,“ zmínil pro ParlamentníListy.cz předseda poslanců TOP 09 František Laudát.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Trochu jiný názor má ovšem bývalý ministr zahraničí a také čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Podle mě je to místo naprosto špatně zvolené. Vždyť to není náměstí, ale jen plácek mezi domy, který je vhodný maximálně na to, aby si tam kluci cvrnkali kuličky. S výběrem místa tedy naprosto nesouhlasím,“ uvedl Schwarzenberg pro server Lidovky.cz.

Nijak, a vlastně tak trochu ironicky, se k plánům Národního divadla staví exministr kultury Vítězslav Jandák.

„Upřímně – je mi toto úplně jedno, Když si chtějí hrát, tak ať si hrají! Máme letiště, budeme mít zvon Havel, budeme mít srdce, ulice už máme, všechno budeme mít po Havlovi, ale i tak je mi to jedno. Jsem v takovém stavu, kdy mi to je fuk,“ uvedl poslanec a exministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD), kterého ParlamentníListy.cz prý zastihly telefonem na druhém konci světa.

Co se týče Jandákem zmiňovaného zvonu, tak ten se má Prahou rozeznít od Nového roku. U příležitosti Havlových nedožitých osmdesátin totiž slavná rakouská dílna Grassmayr odlije zbrusu nový zvon pro kostel sv. Havla v­ Havelské ulici. Ponese jméno Václav a bude věnován jak zesnulé hlavě státu, tak patronu českých zemí – svatému Václavu. Nápad realizuje Nadace Charty­77, která má u kostela kancelář a­ již někdejší hlava státu podporovala.

Kvůli odlití zvonu byla před několika měsíci Nadací Charty 77 zahájena veřejná sbírka. Tu v posledních týdnech doplnila billboardová kampaň a prezentace na webové stránce www.zvonvaclav.cz. Nadace chce vybrat celkem pět miliónů korun. Do sbírky se také veřejně zapojila choť zesnulého exprezidenta Dagmar Havlová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herec Trojan: Milion chvilek v politice? Možná, kdyby... A Babiš? Odklon od Masaryka s Havlem

10:21 Herec Trojan: Milion chvilek v politice? Možná, kdyby... A Babiš? Odklon od Masaryka s Havlem

Sobotní demonstraci na Letenské pláni přišel do internetové televize DVTV zhodnotit herec Ivan Troja…