Zásadní chyba je, že na Hradě není tady Pavel. Prezidentský kandidát Fischer s lidoveckými europoslanci vyrazili „do terénu“ vysvětlovat výhody EU

23.05.2018 17:20 | Zprávy

REPORTÁŽ „Problémem Evropy je, že nedokáže vynutit právo. Aby do budoucna nenarůstal euroskepticismus, měli bychom umět vracet ty lidi, co nedostanou azyl, do vlasti včetně všech odvolání do šesti týdnů. Slušně poděkovat za návštěvu a adios domů. To jsme příliš nedokázali,“ uvedl na debatě v Liberci europoslanec Tomáš Zdechovský. Spolu s přítomnou europoslankyní Michaelou Šojdrovou se vymezili proti Istanbulské úmluvě. „Já si myslím, že jsou dvě pohlaví. Tři sta sedmdesát šest pohlaví prostě nerozlišuji. Nemůžeme z minoritního názoru udělat majoritní,“ vysvětlil. Pavel Fischer zase objasnil, proč by teď nebylo vhodné vstupovat do eurozóny.

Zásadní chyba je, že na Hradě není tady Pavel. Prezidentský kandidát Fischer s lidoveckými europoslanci vyrazili „do terénu“ vysvětlovat výhody EU
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Beseda v Liberci

Do Liberce v pondělí zavítali lidovečtí europoslanci Tomáš Zechovský a Michaela Šojdrová. Spolu s nimi i prezidentský kandidát Pavel Fischer. V podvečer v hotelu jménem Liberec diskutovali o Evropské unii. V úvodu se přítomným představila jablonecká zastupitelka, právnička Michaela Tejmlová, která jako nezávislá kandiduje na senátorku na Jablonecku a Semilsku i s podporou KDU-ČSL. Poté se dostal ke slovu Pavel Fischer. „Dnešní téma se jmenuje „Co se děje v Evropě“. Trošku bych to pootočil. Mohli bychom se ptát, co se děje v Liberci. To je také Evropa. Z druhé strany bychom se mohli ptát, co můžeme ovlivnit my. Protože toho je hodně,“ zdůraznil. „Když chodím po naší obci, je to malá vesnice poblíž Prahy, tak mě spousta věcí rozčílí. Je tam špatný chodník. Skoro všechny ulice jsou u nás slepé. Kdybych to převrátil, mohl bych se sebrat a odstěhovat se pryč. Ale já tam chci zůstat, protože tam máme něco odžito. Spíše se podívám, kdo je na radnici, kdy jsou volby, co mají v programu, a pak do toho začnu mluvit. Mám za to, že v Evropské unii je to velmi podobné,“ konstatoval. „My ji tak trochu ignorujeme. Ve chvíli, kdy něco přestane fungovat, je třeba si říci, kdo to tady vede, kde jsou dveře, kde mohu zaťukat,“ vysvětlil.

Projekt evropské spolupráce se od počátku stal dle jeho slov něčím velmi politickým, po válce spojit své síly. „Byl tam obrovský étos, spojit se s Amerikou. Zároveň tam byla touha vzít těm nejdůležitějším válečníkům té doby možnost zase dělat věci po svém a dát je dohromady. Dát dohromady uhlí, ocel, atom a další. To, z čeho se tehdy kovaly zbraně, to se podřizovalo společné kontrole. Tohle bychom si měli připomínat, protože i dnes je celá řada odstředivých tendencí, které zkoušejí vyvolávat určité napětí. Třeba napětí obchodní. Kolik se už napsalo o napětí mezi Amerikou a evropskými zeměmi z hlediska obchodních vztahů. Je tu celá řada praktických věcí, které je třeba řešit,“ řekl Pavel Fischer. „Přestože jsme si zvykli poslouchat ekonomiku, počítat růst HDP, zjišťovat kolik máme nezaměstnaných, nebo kolik chybí pracovních míst, nebo naopak pracovníků, měli bychom se umět vracet do toho politického, hodnotového, do toho étosu, který skutečně zkouší dávat věci dohromady a společně hledat řešení. V Evropské unii se k tomu propůjčuje celá řada institucí. Za prvé Evropský parlament. Máme tady Evropský soud, kde  se mohou některé věci velmi přesně posoudit, jestli nedošlo k porušení pravidel. Máme tady celou řadu dalších nástrojů,“ upozornil.

Když umí spolupracovat zločinci, musí to umět v první řadě i slušní lidé

„Zdá se mi, že abychom pochopili, v čem dnes žijeme, tak je potřeba mluvit o tom kontextu. O tom, jak se změnil svět. Jaké výzvy se dneska objevují. O bezpečnostním prostředí, v jakém Česká republika před dvacet let byla, plánovala nějaké vize do budoucna, se naprosto zásadně proměnilo. Mluví se o šíření zbraní hromadného ničení. Závody ve zbrojení. Prosazování nukleárních programů. Chemické zbraně. Zakázané barelové bomby a podobně,“ vyjmenoval Pavel Fischer. „To všechno je nejenom v politických projevech, ale jsou i konkrétní lidské oběti, a dokonce jsou velmi blízko evropským hranicím.

Pokud si tohle nedáme před oči, tak ani nepochopíme, že žijeme v prostředí, obklopeni institucemi, které vyrostly z étosu mírové spolupráce, která chtěla dát riziko války co nejdál. Teprve když o tom začneme uvažovat v kontextu, zjistíme, že včera bylo pozdě. Že musíme ne rozvolňovat spolupráci, ale naopak ji vracet k něčemu, co skutečně lidi děsí, co jim dělá starost. Nemůžeme odcházet z Evropy, jak někteří říkají, ale naopak musíme dávat na stůl další iniciativy, abychom se navzájem nejenom neodcizovali, ale dali dohromady síly, které máme,“ konstatoval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

61,90 Kč za máslo. Jenže sleva byla falešná. A přišlo se na to

13:45 61,90 Kč za máslo. Jenže sleva byla falešná. A přišlo se na to

Obchodní řetězce stále nabízejí falešné slevy. Navzdory pokutám, které Česká obchodní inspekce (ČOI)…