Zásadní změny ve veřejnoprávních médiích. Jestli je udělá Johnson v BBC, další budou následovat

26. 12. 2019 16:12

Ekonom Vladimír Pikora v komentáři pro server Reflex.cz píše o tom, jak nedávné volby v Británii změnily mnoho věcí. Chystá se prý revoluce veřejnoprávních médií. A začne to u veřejnoprávní BBC, pro kterou chce britský premiér Boris Johnson omezit koncesionářské poplatky.

Zásadní změny ve veřejnoprávních médiích. Jestli je udělá Johnson v BBC, další budou následovat
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora
reklama

Jak Labour party tak konzervativci se prý shodují na tom, že BBC potřebuje změny. Premiér Boris Johnson už vznáší zásadní politické otázky: ptá se, zda se nepřežila doba, kdy každý, kdo má televizi a rádio, skrze poplatek jako formu daně musí platit veřejnoprávní televizi a rozhlas. „Má tak silný mandát v dolní sněmovně parlamentu, že lze čekat, že mu jakákoli změna financování veřejnoprávních médií projde,“ dodává Pikora.

Konkrétně ekonom uvádí, že BBC vybere na poplatcích kolem 3,6 mld. liber, což činí zhruba 75 % všech jejích příjmů. Celkový rozpočet se pohybuje kolem pěti miliard liber, což je zhruba 150 mld. Kč. Tedy ohromná částka. Pro představu: Česká televize má rozpočet necelých sedm miliard Kč. Český rozhlas má rozpočet lehce nad dvě miliardy Kč.

Britové aktuálně platí BBC 154 liber ročně (zhruba 4 620 Kč). V Česku platíme za rozhlas a televizi dohromady 2 148 Kč ročně. BBC je tedy víc než dvakrát dražší. I britské mzdy jsou ale víc než dvakrát vyšší. BBC tedy podle Pikory rozhodně nelze označit za drahou relativně k českým veřejnoprávním médiím. Přesto však bývalý ministr kultury John Whittingdale prohlašuje, že BBC potřebuje změnit. BBC by se podle něj měla zmenšit, snížit výdaje a méně soupeřit se soukromými médii. 

Budoucnost má podle Pikory internetová televize. Ta dokáže produkovat velké množství materiálu, který je oceněn dokonce i Oscary, a přitom to dokáže dělat za rozumnou cenu. „To ukazuje, že představa, že by poplatky za televizi měly růst, je naivní. Veřejnoprávní média mají smysl jen tam, kde nabízejí něco nad rámec soukromých médií a společnost to současně potřebuje,“ dodává ekonom.

V Británii jsou poplatky za televizi ještě trochu komplikovanější. V případě jejich nezaplacení na rozdíl od jiných poplatků jde rovnou o trestný čin zapisující se i do rejstříku trestů. Nyní se prý mluví o změně, aby se do budoucna neplacení poplatků jako trestný čin nekvalifikovalo. 

BBC se změnám financování brání a tvrdí, že se Boris Johnson snaží podkopat důvěru ve veřejné instituce a chce způsobit zmatek a chaos. Mluví o strachu, o diktátu politiků. Jenže drtivé vítězství konzervativců a kritika politiků signalizují, že změna je nevyhnutelná.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

10:05 DONUTIT Čechy k očkování. U Moravce to padlo na plná ústa

Premiér již několikrát ubezpečoval, že očkování je a bude dobrovolné. Ale řídí se podle svých slov n…