Zásadní zvrat v ukrajinské krizi. Moskva a Washington prý našli společnou řeč, Kyjev se dostává do izolace

21.07.2015 19:43

Analytická společnost Stratfor upozorňuje na včerejší telefonický rozhovor mezi náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou a jejím ruským protějškem Grigorijem Karasinem. Ukazuje se prý, že ať už dojde k urovnání či naopak eskalaci ukrajinské krize, hlavní roli bude hrát Moskva s Washingtonem, nikoli Kyjev.

Zásadní zvrat v ukrajinské krizi. Moskva a Washington prý našli společnou řeč, Kyjev se dostává do izolace
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ukrajina

Šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov v průběhu víkendu oznámil, že Rusko a Spojené státy se dohodly na zřízení dvojstranného formátu rozhovorů. Zahrnuty do nich budou právě Karasin a Nulandová. Obě země tak budou tímto způsobem koordinovat jednání o ukrajinské krizi. K prvnímu rozhovoru mezi americkou představitelkou a ruským diplomatem tak došlo právě včera – další rozhovory by měly následovat. „Rusko od začátku podezřívá Spojené státy ze šíření vlivu ve své sféře národních zájmů. V tomto ohledu je tedy rozhodnutí přikročit ke dvojstranným jednáním možné vnímat jako významný krok,“ konstatuje Stratfor.

Podle něj stejně dosahují pronikavějších vojenských i politických výsledků Rusko a Spojené státy než Ukrajinci či separatisté. „Ale ani zahájení takových jednání ještě nemusí znamenat, že je na spadnutí nějaká konkrétní rezoluce či snad dokonce deeskalace napětí,“ uvádí se v analýze společnosti Stratfor s tím, že největší problém je v otázce, jaká forma autonomie by měla být východoukrajinským regionům přidělena. „Všichni hlavní hráči v ukrajinském konfliktu podporují určitou míru decentralizace a udělení větších pravomocí regionální vládě. Nesouhlas ovšem panuje u načasování a rozsahu takového procesu,“ konstatuje Stratfor.

„Rusko vnímá decentralizaci jako způsob, jak udržet nárazníkovou zónu na východě pod svojí kontrolou, zatímco pro Ukrajinu jde o kompromis, díky kterému si zachová kontrolu nad svým územím. Ukrajinští politici požadují po separatistech složení zbraní a dodržování dohody z Minsku. Až teprve poté chtějí přikročit ke změnám ústavy, jež umožní získat východním regionům částečnou samostatnost. Jenže separatisté chtějí nejdříve vidět ústavní změny a chtějí v tomto procesu hrát důležitou roli. Teprve potom je podle jejich mínění možné realizovat v plné míře příměří,“ vysvětluje Stratfor.

Dále konstatuje, že Spojené státy podporují názor Ukrajiny a Rusko zase postoje separatistů. Nicméně i tady prý ve světle dohodnutých bilatelárních jednání došlo k jistému posunu. „Nulandová při své nedávné návštěvě Ukrajiny vyzvala zákonodárce, aby uspíšili provedení změn v ústavě. Nebylo sice řečeno nic o žádných konkrétních termínech, ale všeobecně je toto doporučení vnímáno jako souhlas Washingtonu s návrhem Moskvy. Na druhou stranu lze její výzvu chápat i jako pomoc Ukrajině. Čím rychleji a snadněji proběhnou ústavní změny, tím méně důvodů mohou mít separatisté k dalšímu porušování příměří a vymlouvání se na nedodržování svých práv. To by následně ohrožovalo i Rusko, protože by muselo dále čelit sankcím,“ píše Stratfor.

Reakce Ruska jsou podle názoru Stratforu zatím spíše smíšené, byť Kreml hovoří o reformním procesu přece jenom pozitivněji. „Rusko je však stále zainteresováno na ukrajinském bojišti a požaduje více politických ústupků ve prospěch regionů ovládaných separatisty. Rusové rovněž požadují po Američanech ústupky v otázce Ukrajiny jako revanš za svoji pomoc při dolaďování smlouvy o omezení íránského jaderného programu. Moskva a Washington se tak snaží dosáhnout dohody při zachování případných silových možností. V každém případě budou rozhovory mezi Nulandovou a Karasinem skutečným testem nové úrovně dialogu mezi Spojenými státy a Ruskem,“ uzavírá Stratfor.


 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

4800 Kč za dva kusy, u nás 5000 za jeden. Polsko útočí na Čechy

9:28 4800 Kč za dva kusy, u nás 5000 za jeden. Polsko útočí na Čechy

Poté, co Češi začali jezdit na levné nákupy do Polska, se polské laciné zboží přiblížilo až k nim. P…