Zásah Kalouska? Resort financí upravil daň z cigaret na poslední chvíli

11.09.2012 8:05

Od nového roku začne platit zákon o zdanění cigaret. Člověk si tak bude pro krabičku kuřiva muset sáhnout ještě hlouběji do kapsy, a jak to tak vypadá, hlavně ti, kteří kouří lacinější varianty. Zdanění, jež se právě ve sněmovně projednává, je připraveno tak, aby ceny levných cigaret stouply víc než ty značkové, produkované hlavně nadnárodními tabákovými koncerny

Zásah Kalouska? Resort financí upravil daň z cigaret na poslední chvíli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety
reklama

Přitom původní návrh zněl zcela jinak. Rozdíly mezi značkami cigaret neměly být žádné, neboť struktura daně, kterou prosazují evropské směrnice, neměla nikomu nahrávat. Podle některých ale došlo k „politickému zadání“ a návrh se na poslední chvíli změnil. A to potichu a rychle. Ministr financí Miroslav Kalousek to ani neskrýval.

Změna na míru?

„Pokud budou kuřáci levných cigaret utíkat k drahým, je mi to úplně jedno – zchudnou dovozci. Pokud by ovšem kuřáci drahých cigaret utíkali k levnějším cigaretám, tak by nám mohli zavřít Kutnou Horu,“ citují Hospodářské noviny Kalouska, kdy narážel na českou pobočku firmy Philip Morris vyrábějící prémiové značky.

Právě po jednání s touto firmou se návrh nakonec měnil. To i přesto, že s původním dokumentem souhlasila i jiná ministerstva. Podle mluvčího resortu financí Ondřeje Jakouba jsou zástupci tabákového průmyslu povinným připomínkovým místem chystané legislativy.

Mezinárodní výjimka

Podle informaci Hospodářských novin je ale tento postup vyjednávání s koncerny nestandardní. Vláda si údajně pro tohle vyjednala speciální mezinárodní výjimku. Centrála Světové zdravotnické organizace dokonce zvažovala, zda tuhle českou ratifikaci vůbec uznat.

Tato praxe se ale podle některých zainteresovaných děje prvně. „Diskusí o daních se účastním léta a přístup ministerstva financí byl vždy korektní, bohužel u posledního návrhu to neplatí. Ten je silně protekční k nadnárodním značkám,“ myslí si ředitel firmy DanCzek Teplice Jaroslav Poul.

 A není jediný. „Nynější struktura daně ukazuje na jasnou lobby nadnárodního tabákového koncernu,“ sdělila pro HN marketingová manažerka Michaela Koláčková z firmy Mostex.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…