Zastavení dodávek plynu by se nás nedotklo, ujistil Mládek. Zato s ropou by to prý mohl být průšvih

08.08.2014 18:29

Případné zastavení dodávek ruské ropy přes Ukrajinu do Česka by podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) bylo pro ČR složitější než možné zastavení tranzitu plynu. Česká republika totiž ruskou ropu potřebuje kvůli struktuře svých rafinerií. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a dalšími ministry Mládek také odhadl dopad oboustranných sankcí na 2,5 miliardy korun v tržbách českých firem.

Zastavení dodávek plynu by se nás nedotklo, ujistil Mládek. Zato s ropou by to prý mohl být průšvih
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek při oznámení sankcí vůči Rusku nevyloučil, že by se připravovaná opatření mohla dotknout přepravy ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť pak uvedl, že pokud Ukrajina zastaví i dopravu ropy přes své území, budou si muset Evropané za tuto surovinu kvůli přesměrování tras připlatit, nejvíce pak obyvatelé ČR a Slovenska.

Mládek řekl, že v případě plynu je Česko schopno surovinu importovat jinými kanály. „V případě ropy je situace složitější,” upozornil s tím, že ruskou ropu by bylo možné dovážet tankery z ruského černomořského přístavu Novorossijsk do italského Terstu a poté ropovodem do České republiky. „Ale samozřejmě mnohem lepší by bylo, kdyby fungoval ropovod Družba,” dodal.

Ruský plyn můžeme importovat přes plynovody Nordstream, Opala a Gazela

„Díky tomu, že existují plynovody Nordstream, Opal a Gazela, je Česká republika v zásadě schopna importovat ruský plyn jinými kanály, než je tranzit přes Ukrajinu,” uvedl Mládek. Podle něho je Česko schopné zásobovat plynem i Slovensko.

Rusko od čtvrtka na jeden rok zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU, Spojených států, Austrálie, Kanady a Norska. Je to odveta za západní sankce proti Rusku za jeho postoj vůči Ukrajině.

Sankce vůči Rusku způsobí českým firmám ztrátu ve výši dvou miliard

Dopad sankcí Evropské unie vůči Rusku ministr odhadl na 2,2 miliardy korun ve snížených tržbách českých podniků a 700 ohrožených pracovních místech. Odvetné sankce Ruska pak podle něj ohrozí tržby ve výši 300 milionů korun a 130 pracovních míst.

Ministerstvo ale ještě nemá vyčísleny dopady zákazu dovozu strojírenských výrobků pro ruské státní a jiné veřejné subjekty. „Tam teprve bude zjišťovat, jaký dopad bude mít toto opatření na český export,” poznamenal Mládek.

Evropa se musí dohodnout na společném postupu jak reagovat na protisankce

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) informoval, že dopisem požádal svého italského kolegu, který tento půlrok předsedá Evropské radě pro zemědělství a rybolov, aby co nejdříve svolal jednání ministrů zemědělství EU. „Já se budu pokoušet spojit i s ostatními kolegy a nějakým způsobem navrhovat společný postup na Evropské radě. Jsem přesvědčen, že bychom měli řešení hledat společně,” uvedl Jurečka.

Potřebu svolání schůzky unijních ministrů zemědělství zdůraznil také premiér Sobotka. „Rusko přijalo nová protiopatření a Evropa se musí dohodnout na společném postupu, jak na to bude reagovat,” řekl. V prostředcích na společnou zemědělskou politiku by se podle něj mohly najít rezervy na případné kompenzace postiženým firmám.

Kvůli posuzování sankcí a jejich dopadu vláda zřídila pracovní skupinu, kterou povede státní tajemník pro evropské záležitosti na úřadu vlády Tomáš Prouza. Dále v ní budou náměstci ministra financí, zahraničí, průmyslu a obchodu a zemědělství.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…