Zástupce ombudsmana Křeček zavítal k prezidentu Zemanovi

08.01.2014 15:37

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jednal se zástupcem ombudsmana Stanislavem Křečkem. Ten po nedávné rezignaci ombudsmana Pavla Varvařovského povede až do zvolení jeho nástupce kancelář veřejného ochránce práv. Křečka pozval na jednání prezident.

Zástupce ombudsmana Křeček zavítal k prezidentu Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Křeček
reklama

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka se hlava státu zajímala o činnost kanceláře veřejného ochránce práv, jejímž posláním je chránit občany před byrokratickým jednáním státních institucí. K výběru nástupce Varvařovského Ovčáček uvedl, že prezident zvažuje, koho na tento post zákonodárcům navrhne. Jména kandidátů ale zatím nesdělí.

Ročně obdrží ombudsman asi 8000 podnětů občanů. I když jim ze zákona nemůže pomoci, snaží se jim kancelář dát alespoň radu, jak by měli ve svých kauzách postupovat. Nejčastěji žádají lidé pomoc s potížemi v sociální oblasti; hlavně ohledně dávek. Jaký názor má Zeman na funkci ombudsmana, to se zatím neví. Jeho předchůdce Václav Klaus k ní byl v minulosti kritický. Vyvolal tak jednání s tehdejším ombudsmanem Otakarem Motejlem, který se jej snažil přesvědčit o smyslu této instituce.

Následně vznikla tradice, podle níž se prezident alespoň jednou do roka sejde s ombudsmanem, aby převzal zprávu o jeho činnosti za uplynulý rok. Zda bude tento zvyk pokračovat, to se zatím neví. Zpráva za loňský rok se teprve připravuje. Varvařovský v uplynulých dnech rezignoval na svůj post, a to mimo jiné kvůli vážnému zdravotnímu stavu své manželky, které se chce věnovat. Jeho nástupce, tedy v pořadí třetího českého ombudsmana, by měli zákonodárci vybrat v únoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…