Zástupci ANO a ČSSD projednají bonus pro důchodce a kurzarbeit

24.08.2020 6:30

O mimořádném příspěvku pro důchodce ve výši až 6000 korun budou dnes jednat premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Zástupci ANO a ČSSD projednají bonus pro důchodce a kurzarbeit
Foto: Repro ČT24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček na tiskové konferenci ke koronaviru

Vláda chce seniorům bonusem, který ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za rouškovné, kompenzovat jejich náklady, uvedl Hamáček. Maláčová dnes bude jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou a s místopředsedou vlády Karlem Havlíčkem (oba za ANO) o dalším nastavení podpory zaměstnavatelům na udržení pracovních míst, takzvaném kurzarbeitu.

Na vyplacení mimořádného bonusu důchodcům je podle Hamáčka i Schillerové v koalici shoda. Hamáček uvedl, že bude jednodušší ho z hlediska státního rozpočtu poskytnout ještě letos a jeho výše by se měla pohybovat mezi 5000 a 6000 korun. Maláčová je otevřena možnosti příspěvek rozdělit do celého roku na 12 pětisetkorunových částek, řekla. Podle Schillerové by šestitisícová částka nebyla únosná pro státní rozpočet. Babiš předpokládá, že dohody na bonusu se podaří dosáhnout už dnes, oznámit ji chce společně s Hamáčkem po jejich schůzce.

Podle propočtu Ministerstva financí by příspěvek 6000 korun přišel státní pokladnu na 18 miliard Kč. Zástupci opozice záměr kritizují jako populistický a rozpočtově nezodpovědný; než plošně přidat všem, je podle některých z nich vhodnější vylepšit nejnižší důchody. Havlíček v neděli uvedl, že návrh je v rozpočtu „ustojitelný“.

Příspěvky na udržení pracovních míst vláda vyplácí firmám postiženým karanténami nebo útlumem ekonomiky v době pandemie nového koronaviru. Program Antivirus měl být ukončen s koncem srpna, vláda ho však podle Maláčové zřejmě prodlouží o dva měsíce nebo až do konce roku. Schillerová to podporuje jen u jednoho ze tří typů podpory v programu Antivirus, u dalšího chce vést diskusi. Delší trvání programu požadují firmy a odbory, někteří ekonomové jsou ale pro jeho co nejdřívější ukončení. Náklady na tři části programu Antivirus se prozatím pohybují kolem 30 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nic se vracet nebude!“ Chci domluvit! Kroužková tak tlačila, až Dostálovou rozesmála

20:37 „Nic se vracet nebude!“ Chci domluvit! Kroužková tak tlačila, až Dostálovou rozesmála

Brusel odmítl odklad kvůli střetu zájmů, české úřady chtěly odklad 60 dní, místo toho obdrželi šiben…