Zástupci budoucí koalice na jihu Čech podepíšou pakt o spolupráci

18.04.2017 6:17

Zástupci ČSSD, KDU-ČSL, Pro Jižní Čechy a Jihočeši 2012 dnes podepíšou společné prohlášení o budoucí spolupráci. Strany patrně vytvoří novou krajskou koalici v Jihočeském kraji, která bude mít 28 zastupitelů z 55. Zprávu přinesla ČTK.

Zástupci budoucí koalice na jihu Čech podepíšou pakt o spolupráci
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

V Jihočeském kraji se před týdnem rozpadla vládnoucí aliance ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Důvodem byly neshody v otázce vedení společnosti Jihočeské nemocnice.

Vládnoucí uskupení se snažilo vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo stejné partnery jako ČSSD, a navíc chtělo ještě spolupracovat s ODS. Zástupci KDU-ČSL, Jihočechů 2012 a uskupení Pro Jižní Čechy však preferují vládnutí se sociální demokracií.

Spory mezi hlavními členy bývalé koalice, ČSSD a ANO, začaly na březnovém jednání zastupitelstva. Týkaly se vedení Jihočeských nemocnic. ANO kritizovalo fakt, že předseda představenstva Martin Bláha, který figuruje i ve vedoucích pozicích v okresních nemocnicích, pobírá ročně 7,2 milionu korun. Navíc ANO poukazovalo na to, že Bláha nechává stavět pro hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) rekreační dům v Lipně nad Vltavou.

Financování členů představenstva nemocnice i Zimolův rekreační objekt na Lipně kritizovali i opoziční zastupitelé a snažili se získat dostatečnou podporu pro svolání mimořádného zastupitelstva. Iniciativa nakonec získala potřebný souhlas minimálně od třetiny zastupitelů a Zimola svolal mimořádné jednání na 27. dubna. Rezignuje na něm na funkci hejtmana a znovu už o ni nebude usilovat. Na hejtmanku navrhuje svou současnou náměstkyni Ivanu Stráskou (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …