Zástupci vlády a justice se dohodli na platech soudců

06.02.2015 19:57

Zástupci vlády a justice se dnes dohodli v otázce platů soudců a státních zástupců. Ti mají podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se jednání účastnil, dostat část platů zpětně, části nároků se ale vzdají. Stát by to mělo vyjít na zhruba 1,2 miliardy korun, řekla novinářům ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Zástupci vlády a justice se dohodli na platech soudců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Výplata peněz je podmíněna tím, že soudci a státní zástupci přistoupí na dohodu o narovnání. Ti, kteří na ni nepřistoupí, nárok na doplatek mít nebudou. Návrh ještě musí schválit vláda.

"Ta dohoda je o tom, že obě strany ustoupily nějakým způsobem. To znamená, scházíme se zhruba na půli cesty. Soudci a státní zástupci v podstatě zapomenou na doplatek platů, co se týče trojnásobného koeficientu, stát by na druhou stranu doplatil rozdíl v platové základně," uvedl na tiskové konferenci Zeman. "Předpokládá se, že nebudou podávány žaloby v těchto věcech a stát tak ušetří na nákladech řízení," vysvětlil.

Dohodu dnes podpořila i prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová

Dnešní dvouhodinová diskuze řady expertů reagovala na nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle nějž nepoužívá Ministerstvo práce a sociálních věcí při stanovování platů správný statistický údaj. Nynější dohoda stanoví, že stát opravený propočet platové základny zpětně použije pro roky 2012 až 2014. V uplynulých letech navíc zákon soudcům a státním zástupcům místo trojnásobku přiznával jen 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře (u státních zástupců je výsledek ponížený koeficientem 0,9). Tohoto nároku na doplatek se soudci a žalobci vzdají.

"Otázka dlouho nebyla řešena, byla zlehčována, proto se z toho stal tak velký problém. Přestože soudci situaci nezavinili, jsou připraveni vzdát se části svých nároků, aby důvěra v ně zůstala neotřesena. Vyzývám všechny své kolegy soudce, aby se zamysleli nad tím, co je ve hře. V tuto chvíli nemá smysl a není legitimní prodlužovat problém vedením dalších soudních sporů," uvedl předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Podle něj soudci jeho soudu vezmou zpět své dosavadní žaloby kvůli platům a nebudou uplatňovat další nároky. Také předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal věří, že převážná většina soudců jeho soudu dohodu uzavře. "Veřejnost by si měla uvědomit, že soudci se vzdávají velké části svých oprávněných nároků," podotkl.

Vláda v uplynulém týdnu zvažovala i jiné řešení problému

Dohodu dnes podpořili i prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová a šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula. Baxa doplnil, že doplatek dostanou všichni soudci a státní zástupci, kteří přistoupí na dohodu o narovnání - tedy nikoliv jen ti, kteří v minulosti kvůli platům podali žalobu. "Někteří se nesoudili z etických důvodů," poznamenal. Jiné řešení by podle něj bylo vzkazem, že soudit se je lepší než se dohodnout.

Představitelé justice i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se na dnešní tiskové konferenci výrazně postavili za Válkovou, o jejímž brzkém konci v čele rezortu spravedlnosti se v posledních dnech spekuluje. Uvedli, že dojednání dohody je její zásluhou. Podle ministryně počítal nejhorší možný scénář s tím, že finanční narovnání se soudci a státními zástupci bude stát státní kasu až šest miliard korun. Zároveň upozornila, že její rezort v rozpočtu potřebné 1,2 miliardy korun nemá. Významné, ne-li rozhodující slovo ohledně sjednané dohody tak podle ní bude mít ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Vláda v uplynulém týdnu zvažovala i jiné řešení problému - ústavní stížnost, kterou by mohl podat předseda Okresního soudu Brno-venkov, odkud vyšel pilotní případ týkající se platů. Účastníci dnešního jednání tuto variantu neprobírali, ačkoliv předseda brněnského soudu Petr Jirsa se schůzky zúčastnil. Podle dalšího účastníka jednání, ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) dohoda možnost podání ústavní stížnosti nevylučuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

9:20 Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta konstatuje, že žijeme v době, v níž se vyplňují…