Zastupitelé Prahy složí slib a zvolí primátora, náměstky a radní

15.11.2018 7:13

Nově zvolení pražští zastupitelé se dnes sejdou na svém prvním, ustavujícím zasedání. Na něm nejdříve složí slib zastupitelů a následně budou volit primátora, jeho náměstky a pražské radní. Na koalici se v Praze domluvili Piráti, Praha Sobě (PS) a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL). V 65členném zastupitelstvu mají většinu 39 hlasů, přičemž každá strana má 13 mandátů. Kandidátem na primátora je lídr Pirátů Zdeněk Hřib. Vítěz voleb ODS a dosud vládnoucí ANO budou v opozici.

Zastupitelé Prahy složí slib a zvolí primátora, náměstky a radní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr České pirátské strany a nový primátor Prahy Zdeněk Hřib

Jediným kandidátem na primátora, jehož jméno strany zastoupené v zastupitelstvu v uplynulých týdnech zveřejnili, je Hřib. Lídři PS Jan Čižinský a Spojených sil Jiří Pospíšil z nároku na post primátora ustoupili a nebudou ani v magistrátní radě. Oba budou předsedy zastupitelských klubů svých stran a hnutí. ODS ani ANO možné kandidáty na primátora nepředstavily.

Kromě primátora budou zastupitelé volit náměstky a radní. V 11členné radě mají mít podle koaliční dohody TOP 09 a STAN každý po dvou náměstcích a dvou radních. Primátorský post a pozice zbylé dvou radních obsadí Piráti.

Podle návrhu programu dojde i na ustavení a volbu členů a předsedů magistrátních výborů. Zastupitelé se budou zabývat rovněž odměnami zastupitelů, stanoví zástupce a náhradníky pro valné hromady městských firem a vyberou zastupitele, který bude zástupcem Prahy pro pořizování územně plánovacích dokumentů včetně Metropolitního plánu.

Volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů a měla by obsadit placené místo předsedy kontrolního výboru. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO má 12 zastupitelů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prasata! To ani nelze ukázat.“ Turecký útok na Sýrii: Zločiny. A zvrat ve hře

7:19 „Prasata! To ani nelze ukázat.“ Turecký útok na Sýrii: Zločiny. A zvrat ve hře

O situaci v Sýrii, která od minulého týdne čelí turecké ofenzivě, informovala na svém facebookovém p…