Zasvěcený Jan Schneider, disident a zpravodajec: Hlavní hrdina roku 1989 byl Gorbačov. Ale proroci vždycky dopadají špatně

17.11.2016 21:32

Analytik Jan Schneider se v České televizi vyjádřil ke světovým změnám v roce 1989. Má za to, že skutečným hrdinou tohoto období byl sovětský vůdce Michail Gorbačov. Měli bychom prý jít na dřeň tématu a odideologizovat to. „Lítá kolem toho dost ideologie,“ varoval Schneider.

Zasvěcený Jan Schneider, disident a zpravodajec: Hlavní hrdina roku 1989 byl Gorbačov. Ale proroci vždycky dopadají špatně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Schneider, bezpečnostní analytik
reklama

Hodně se u nás mluví o roli tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana, který skrze program Hvězdných válek uzbrojil Sovětský svaz. Otázkou ovšem je, nakolik si už tehdy musely půjčovat Spojené státy od Číny, naznačil Schneider.

„Nebýt Gorbačova, nic takového by se nestalo. Já vycházím z toho, co říkal Jack F. Matlock Jr., tehdejší velvyslanec v Moskvě. Ten řekl, že Ronald Reagan zakazoval mluvit o tom, že byl uzbrojen Sovětský svaz, aby otupil ošemetný pocit vítězství ve studené válce,“ zaznělo z úst analytika.

„Ale lítá kolem toho dost ideologie, je dobré vzít to na dřeň a zamýšlet se nad těmi ekonomickými toky,“ doplnil Schneider. Sám se nepovažuje za žádného příznivce konspiračních teorií. „Mě zajímá konspirační praxe, ... protože těch proudů, které tady zvítězily, bylo víc,“ zdůraznil. Nemluvě o tom, že Západ, do kterého jsme vstupovali, byl jiný na rozdíl od Západu, který jsme si vysnili. „Velkým hříchem dějinného režimu bylo, že nás nepouštěl ven, takže jsme ten cíl měli tak trochu v mlhách,“ podotkl Schneider.

Ve vysílání také velmi zdůraznil roli Michaila Gorbačova. „To není údajný hrdina, to je skutečný hrdina. Přitom už od dob Starého zákona platí, že proroci dopadají špatně, což do značné míry platí i o panu Gorbačovovi. Jeho hlavní role přitom spočívala v tom, že jako nejmocnější muž SSSR nebude zasahovat do dění v sovětských satelitech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…