Zatímco Pražanům chce Hřib s Pospíšilem zvýšit MHD, podívejte, jak se zachovali, když si pro peníze přišli z knihovny Václava Havla

22.07.2020 15:50

Vedení hlavního města Prahy chce zdražit jízdné v městské hromadné dopravě. V případě ročního kupónu na MHD by zdražení mohlo být až o padesát procent. Například podle poslance a bývalého náměstka pražské primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) jde o podraz na Pražany.

Zatímco Pražanům chce Hřib s Pospíšilem zvýšit MHD, podívejte, jak se zachovali, když si pro peníze přišli z knihovny Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference po dohodovacím řízení koaličních stran za účasti pražského primátora Zdeňka Hřiba, předsedy klubu Spojené síly pro Prahu Jiřího Pospíšila a předsedy klubu Praha Sobě Jana Čižinského

Anketa

Jak hodnotit Ludvíka Svobodu coby osobnost českých dějin?

96%
hlasovalo: 22544 lidí
A zatímco podle vládnoucí garnitury v Praze budou peníze potřeba, na straně druhé odtékají miliony do grantů, o nichž lze pochybovat, že jsou pro Pražany v době koronavirové krize podstatné. Naše redakce se proto podívala, kam koaliční směsice v čele s primátorem Hřibem posílá veřejné prostředky.

Jako první nás v oficiálních dokumentech zaujal projekt s názvem Program Knihovny Václava Havla 2020. Podle veřejných výstupů se jedná o „celoroční činnost Knihovny Václava Havla spočívající v produkci kulturních pořadů pro širokou veřejnost pořádaných především ve vlastních klubových prostorách v sídle KnVH v Ostrovní ulici, Praha 1. Program v intenzivním formátu – okolo 160 akcí ročně (s výjimkou prázdnin). Program je sestaven z debat, seminářů, autorských čtení, koncertů, divadelních představení či tematických menších konferencí apod. Prostor pro vystoupení mají osobnosti z ČR i ze zahraničí. Večery jsou jedinečné a neopakují se, reflektují aktuální kulturní a společenská témata průřezově, tedy všech žánrů pro všechny kategorie diváků.“

Zástupci této knihovny požadovali po Praze cca pětinu svých celkových nákladů, které činí 4 077 000 korun. Chtěli necelý milion. Praha vyhověla, a Knihovna Václava Havla se tak může těšit na příspěvek ve výši 650 tisíc korun. Ten byl schválen 23. 1. 2020, tedy ještě před vypuknutím koronavirové krize.

Dodejme, že žadatel získal na tento projekt granty i v posledních třech letech:

  • 2017 – 600 000
  • 2018 – 600 000
  • 2019 – 550 000

Dále získal peníze na projekty:

  • 2018 – 200 tisíc (Za vaši a naši svobodu)
  • 2019 – 95 tisíc (Rok revoluce 1989)

To ale nebyly jediné finanční prostředky. ParlamentníListy.cz dohledaly také žádost o podporu projektu NO-COVID v Knihovně Václava Havla.

Ten si prý klade za cíl vytvořit v Knihovně Václava Havla dostatečné podmínky pro zabezpečení bezpečného prostředí pro návštěvníky, a tím minimalizovat možnost přenosu nemoci COVID-19. Současně se snaží cestou zvýšeného množství audiovizuálního obsahu zajistit zvýšení výkonnostních ukazatelů.

„Návštěvnost, která je vlivem pandemické situace omezena, nahradí sledovanost v on-line prostoru. Dotace bude použita na brigádnickou výpomoc, roušky a rukavice pro personál, materiál – hygiena, audiovizuální tvorba – kamera a střih,“ stojí v žádosti.

Knihovna požadovala 200 tisíc, obdržela 50 tisíc.

Trochu absurdně pak tyto sumy vyznívají v porovnání s projektem Domácí paliativní péče pro občany Prahy poskytovaná mimopražským hospicem. Tato záslužná a abnormálně obtížná činnost ústy svých zástupců žádala Prahu o 100 tisíc korun na způsobilé neinvestiční náklady.

„Výkon paliativní služby plně odpovídá našemu poslání – chceme, aby nemocný netrpěl nesnesitelnou bolestí, v posledních chvílích nezůstal osamocen a aby za každých okolností zůstala zachována jeho lidská důstojnost. Odbornou zdravotní péči poskytujeme nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu… o podporu žádáme i proto, že, ačkoliv jsme o to opakovaně usilovali, nemáme smlouvu s VZP ani jinou velkou zdravotní pojišťovnou,“ stojí v žádosti tohoto hospicu.

Dostali 17 tisíc korun...

Grantům a dotacím v režii pirátského primátora Hřiba a jeho koaličních partnerů Jiřího Pospíšila a Jana Čižinského se budeme věnovat i nadále.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobci neočkovaní! jel kavárník. A doplnili mu znalosti. Nebyl rád

7:41 Sobci neočkovaní! jel kavárník. A doplnili mu znalosti. Nebyl rád

S rostoucím počtem pozitivně testovaných přibývají i prohlášení, jak je další vlna epidemie vinou ne…