Zavolejte policii, na ČT fetují. Bílá hora České televize. Předseda Asociace nezávislých médií rozebírá volební noc na veřejnoprávní obrazovce

11. 11. 2016 11:04

ROZHOVOR Průzkumy, které favorizovaly Hillary Clintonovou na zvolení prezidentkou USA, se nespletly, ale zcela úmyslně manipulovaly veřejnost, protože agentury slouží v pyramidě ekonomické a politické moci, kde lež je regulérním zbožím. Tvrdí to předseda Asociace nezávislých médií a bývalý policejní prezident Stanislav Novotný. Tvrdě kritizuje Českou televizi za noční vysílání k volbám, protože takto si veřejnoprávní službu nepředstavuje. Podle něj byl ten den, na nějž shodou okolností připadlo výročí památné bitvy, Bílou horou České televize.

Zavolejte policii, na ČT fetují. Bílá hora České televize. Předseda Asociace nezávislých médií rozebírá volební noc na veřejnoprávní obrazovce
Foto: Archiv SN
Popisek: Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií a bývalý policejní prezident
reklama

Co znamená zvolení Donalda Trumpa pro Ameriku, pro svět, pro Evropu?

Pokus o návrat k normálnosti. Byla velice hlasitě a bez příkras pojmenována celá řada problémů, o kterých si zejména v USA a v Evropě povídali novodobí rebelové všech odstínů. Problémy byly pojmenovány silnou osobností a dnes již vítězem prezidentských voleb. Pro ty, kteří již dlouho upozorňují na to, že značná část zkorumpovaných politiků, „novinářů“, „akademiků“ a „umělců“ namísto reflexe zhoubného vývoje euroamerické civilizace urychluje náš pád do pekel, byla volba velkou vzpruhou. Miliony amerických voličů vzkázaly světu: Jde to!  Lze slyšet rozumná slova i přes mediální blokádu. Zvolili muže, který slíbil, že bude hájit jejich skutečné zájmy, že jim nebude pouze rozdávat sociální dávky, ale bude se snažit vytvářet pracovní příležitosti. Zvolili člověka, který jim sdělil, v jak mizerném stavu Amerika je a že tzv. politická korektnost je ve skutečnosti úchylná, protože pouze zatemňuje stav věcí.

Jaké nejvýraznější změny se od budoucího amerického prezidenta dají očekávat?

Jak bude Trump řešit ekonomiku USA, nevíme, slíbil toho opravdu hodně. Pro nás je však zajímavý jeho postoj k zahraniční politice. Konflikty chce řešit jednáním a chce omezit vojenské angažmá USA ve světě. Opustil hysterickou rétoriku Clintonové, a tak si vytvořil prostor. To je důležité. Psychologie tady hraje velkou roli. Velmoci nerady ustupují, a tak případnou změnu strategie a taktiky mohou dnes USA svést na volební výsledky. Prioritou samozřejmě zůstává uklidnění konfliktu v Sýrii a na Ukrajině. Dobrým signálem zatím je, že se čertí Albrightová, která varuje Trumpa před izolacionismem. Kéž by Donald dostál svým slovům a USA by přestaly hrát roli světového četníka.

Anketa

Chcete, aby Donald J. Trump přijel do České republiky?

hlasovalo: 7665 lidí

Co jeho zvolení může přinést Evropě?

Již první reakce předsedy Evropské komise Junckera, který prý nepředpokládá, že bude obchodní smlouva mezi USA a EU uzavřena v následujících dvou letech, mě vysloveně potěšila. Také mě zaujala jeho všetečná otázka, kterak se prý nový prezident hodlá vztahovat ke klimatickým změnám. Tak to ho trápí. Co kdyby tento gigantický finanční podvod přestal stejně jako jiné pseudoekologické projekty plnit kapsy mafiánů? To by bylo neštěstí. A taky se ptá na NATO. Asi chce vědět, zda se povedou i nadále války útočné, jež jsou zcela jistě v rozporu s Washingtonskou dohodou.

Očekávání jest mnoho, realita bývá vždy jiná. Každopádně se v USA pohnuly ledy.

Průzkumy veřejného mínění až na ojedinělé výjimky favorizovaly Hillary Clintonovou, a to často dost přesvědčivě. Čím to, že se tak spletly?

Nespletly se. O tom jsem přesvědčen. Tyto agentury, ať jsou sebeslavnější, prostě úmyslně manipulují veřejnost. Jejich předpovědi byly kdysi dávno velice přesné. Předháněly se v konkurenčním boji, kdo bude mít lepší odhady. Dnes slouží v pyramidě ekonomické a politické moci, kde lež je regulérním zbožím.

V každém případě jimi veřejně předkládané předpovědi nevyšly stejně jako s Brexitem, což už asi není náhoda. Je to tím, že se lidé stydí přiznat svou volbu, nebo čeho je to důsledkem?

Je to důsledek zacyklení systému. Vznikla vrstva lidí naprosto odtržených od reality a ti si stejně jako římští císaři začali hrát na bohy. Tito lidé jsou propojeni úzce s oním jedním procentem oligarchů, kteří zkoncentrovali nesmyslné bohatství a mají pocit, že si vystačí sami mezi sebou. Mají pocit, že mohou zmanipulovat jakékoli volby a ještě se tvářit, že bojují za demokracii. Jsou připraveni volby zfalšovat – viz Rakousko – nebo třeba o roky odložit jako ve Švédsku. Přestává to však fungovat, lidé hru prohlédli.

Jak jste jako předseda Asociace nezávislých médií vnímal to, jak o volbách dlouhodobě referovala média?

Stěžejní mainstreamová média byla absolutně zaměřena proti Trumpovi a ostentativně podporovala Clintonovou. On pronikal k lidem spíše přes média alternativní a sociální sítě. Často se lidé sami postarali, aby ostatním představili svého favorita. Trump měl ovšem i výhodu. Rozhodně nebyl bezejmenný a disponoval nemalými prostředky. Dráždil. A i když ho média vykreslila v nejhorších barvách, byl pro mnoho lidí právě proto přijatelný. Důvěra v média totiž v USA klesá, a tak byl Trump nepochybně vybrán také jako symbol protestu proti genderové agresi a impotentní ulízanosti.

Proč tedy myslíte, že byla média nakloněna Hillary Clintonové a Donald Trump byl pro většinu z nich nepřijatelný?

Hillary Clintonová je pro oligarchické majitele korporátních médií jistota. Je velmi předvídatelná, nepředpokládá se u ní samostatnost. Měla svůj důlek vysezený. Donald Trump je osobnost a má za sebou spoustu samostatné práce, konfliktů. Je to bojovník, ať už se nám líbí, či nikoli. Co kdyby se pokusil samostatně chovat i jako prezident? Například jako Kennedy? Co kdyby třeba vrátil FED do rukou státu?

Ale zasáhl selský rozum lidí, kteří se nemusejí živit lhaním, ale konkrétní prací. Je to dle mého největší porážka médií v jejich novodobé historii.

Sledoval jste noční vysílání České televize o průběhu prezidentských voleb v USA a jak na vás působilo?

To byla velká legrace. Ta bohorovnost, s jakou se redaktoři zřejmě chystali po ránu na Kavkách otevřít šampaňské na počest Hillary Clintonové, byla odzbrojující. Pozvali hosty, u nichž byla jistota, že slavnostní atmosféru vítání první americké prezidentky nezkazí, a kteří nám, pokud možno, nesdělí nic zajímavého, nic kontroverzního, kteří nepřijdou s originální a neotřelou analýzou. Všechno šlo tedy hladce, a to až do okamžiku, kdy se začaly objevovat znepokojivé zprávy o tom, že v důležitých státech vítězí v rozporu s předpoklady České televize Trump. BBC zveřejňovala narůstající počty Trumpových volitelů, New York Times už psal o vítězství Trumpa, ale Česká televize se zatvrzele držela CNN, jejíž vysílání ostentativně nadržovalo Clintonové a počítadlo Trumpových hlasů zaostávalo za reálným vývojem. Vypadalo to, jako by se ČT snažila pasivní rezistencí zvrátit výsledek.

Takto si opravdu veřejnoprávní službu nepředstavuji; a že nejsem sám, mohu dotvrdit například komentáři čtenářů iDnes. Bylo nás totiž opravdu hodně, kteří jsme zároveň sledovali zahraniční zpravodajství, přímý přenos na iDnes a České televizi. Češi se rádi vyjadřují vtipem, tak jeden za všechny: „Zavolejte policii, na ČT fetují.“  Ve středu 8. 11. jsme vzpomněli výročí bitvy na Bílé hoře. Mám pocit, že tato středa byla také Bílou horou České televize.

Co může tento výsledek udělat s českými obdivovateli USA, kteří si Trumpa v čele Spojených států ani trochu nepřáli?

Část z nich na chvíli zmlkne a bude přemýšlet, jak se přizpůsobit a bagatelizovat své dřívější postoje. Jiní budou trvat na svém, dokud nevyschne finanční zdroj jejich motivace. Na to tady máme spoustu rutinérů, neboť někteří z nich byli schopni vyměnit kabát třeba i třikrát za život. A ti poctivější se budou snažit zjistit, jestli ten Trump taky neměl v něčem kus pravdy. Jinak Spojené státy jsou krásná země, jež si zaslouží – stejně jako celá Evropa – vyměnit politický establishment a změnit vztah vůči jiným zemím a národům. Podaří-li se to, bude zase co obdivovat.

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách znervóznilo světové trhy. Clintonovou investoři preferovali, protože si od ní slibovali stabilitu, zatímco Trump prý na trhy přinese nejistotu a nepředvídatelnost. Evropské burzy zahájily středeční obchodování výrazným poklesem. Překvapivý Trumpův úspěch v prezidentských volbách těžce zasáhl rovněž asijské akciové trhy. Čeká tedy svět období nejistoty?

To nám po Brexitu s očima navrch hlavy hlásil kdejaký odborník, a stalo se něco? Já už tu citlivost trhů a všelijaké ratingy účelově vycucané z prstu ignoruji. Je to jak s důvěryhodností mainstreamových médií, průzkumy veřejného mínění či s experty na cenu ropy. Pojďme tuto skupinu obchodníků s deštěm nebrat příliš vážně a více se opírejme o selský rozum. Nehrajme jejich hry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …