Zavřeli jste nás za covidu, plaťte. Řízená akce: Stovky žalob na stát se už valí

10.06.2021 17:15 | Kauza

Hnutí Otevřeme Česko – chcípl PES organizuje dle svých slov největší žalobu za doby fungování České republiky. „Z našich daní se také platilo vše, a ne jen náklady, související s naším podnikáním,“ argumentuje Jiří Janeček, zakladatel hnutí a majitel restaurace a pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku, proč je třeba poškozené za omezení během koronavirové pandemie odškodnit včetně ušlého zisku. Tvrdí, že stát má velké rezervy v administrativě, a když se nepomůže střední třídě, nakonec nebude z čeho platit úředníky.

Zavřeli jste nás za covidu, plaťte. Řízená akce: Stovky žalob na stát se už valí
Foto: Screen: FB Chcípl PES - Otevřeme Česko
Popisek: Demonstrace uskupení Chcípl PES - Otevřeme Česko.

Anketa

Je zavedení covid pasů, bez nichž nepůjde cestovat či chodit na koncerty, příznakem totality?

74%
23%
hlasovalo: 15425 lidí

Podnikatelé poškození nezákonnými opatřeními a omezeními během koronavirové pandemie, spojte se! Tak lze vnímat aktuální výzvu hnutí Otevřeme Česko – chcípl PES, které dle svých slov organizuje největší žalobu za doby fungování České republiky. Ta bude namířena na stát kvůli nezákonnému omezování podnikání v Česku. Hnutí žalobu zdůvodňuje tím, že mnoho podnikatelů bylo i pomocí policie nelegálně uzavřeno a vznikly jim obrovské finanční ztráty, které v mnoha případech vedly k úpadku a k likvidaci podnikání. Proto je přesvědčeno, že žaloba s desítkami renomovaných právníků a s tisíci klienty bude dávat reálnou šanci na spravedlnost. Přihlásit se může kdokoli, kdo byl vydanými opatřeními a omezeními poškozen.

Této aktivitě zmíněného hnutí určitě nahrává skutečnost, že Nejvyšší správní soud během krátké doby zrušil vícero mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví, ať už se týkala omezení obchodu a služeb, sportovišť, omezení provozu restaurací a kasin, škol a školek, nebo také opatření Ministerstva zdravotnictví k povinnostem pozitivně testovaných zaměstnanců a OSVČ. Na žalobě se mají podílet desítky renomovaných právníků. „Celou skupinu vede doktor Radek Suchý, který má bohaté zkušenosti jak z veřejného, tak z privátního sektoru. Jako advokát poskytuje generální praxi, zaměřuje se především na právo trestní a obchodní. Jména dalších členů týmu zveřejníme později,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jiří Janeček, bývalý poslanec a jeden ze zakládajících členů iniciativy Chcípl PES.

Z našich daní se také platilo vše a stát má rezervy

O podání žaloby očekává mezi poškozenými velký zájem, protože vinou restrikcí přijatých během pandemie jsou stovky podnikatelů úplně na dně. Ovšem pokud by byla žaloba úspěšná, stát by se při odškodňování pořádně prohnul. „Nejde upřednostnit a zlikvidovat jednu skupinu na úkor druhé. Majitelé květinářství také neměli své provozovny zavřené. Proč?“ odráží Jiří Janeček námitku, že v takovém případě by krváceli všichni daňoví poplatníci. „Obráceně, z našich daní se také platilo vše, a ne jen náklady, související s naším podnikáním. Stát má velké rezervy v administrativě. Když se nepomůže střední třídě, nakonec nebude z čeho platit úředníky,“ naznačuje majitel restaurace a pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku, kde by se daly najít prostředky, jež by posloužily jako náhrady poškozeným podnikatelům.

Jak se bude hnutí Otevřeme Česko – chcípl PES na přípravě žaloby na stát podílet, upřesňuje vedoucí vytvářené skupiny advokátů Radek Suchý. „Nyní sbíráme prostřednictvím formuláře podklady od zájemců k podání žádosti o náhradu škody vůči státu. Následně pak pomůžeme všem zájemcům s podáním individuálních žalob; hromadnou žalobu podávat nelze. Na příští týden připravuji za tým právníků nějaké doporučení pro poškozené,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz advokát Radek Suchý.

Poškozený má právo žádat po státu náhradu celé škody

O tom, že chystaná hromadná žaloba není jen nějakým plácnutím do větru, svědčí i slova Právníka roku 2018 Tomáše Nielsena. „Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o nezákonnosti mimořádných opatření mají zcela zásadní dopady na poškozené. Zatímco pandemický zákon, v důsledku iniciativy Pirátské strany, neumožňuje osobám poškozeným mimořádnými opatřeními uplatnit u soudu nárok na náhradu ušlého zisku, zákon o odpovědnosti státu č. 82/1998 Sb. jim to umožňuje. Pokud komukoliv vznikla škoda v důsledku opatření, jehož nezákonnost konstatoval soud, pak má právo žádat po státu náhradu celé škody včetně ušlého zisku,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz advokát Tomáš Nielsen, člen odborné skupiny Občanské platformy pro obnovení normálního života Zdravé fórum.

Iniciativa Chcípl PES vznikla jako výzva podnikatelů z gastronomie. Jejím cílem bylo ukázat na nesmyslnost vládních opatření. Její zakladatelé a příznivci zpočátku pouze nechtěli respektovat nařízení změny otevírací doby z dvaadvacáté na dvacátou hodinu. Nechali své podniky otevřené a postupně propojili podniky ze všech oborů a hledali společné cesty řešení této situace. Nepopírají nebezpečí související s onemocněním covid-19, ale poukazují na další hrozby spojené s vládními opatřeními. Rovněž poskytují právní poradenství a podporují krachující podniky. Organizují veřejné protesty, jako například ten středeční na Malostranském náměstí před Poslaneckou sněmovnou proti covid pasům, a podporují i jiné protestující subjekty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Omlouvám se, vycházím z deníku, který je v holdingu Agrofert.“ Fiala zarazil Moravce a ten ihned couvl

15:11 „Omlouvám se, vycházím z deníku, který je v holdingu Agrofert.“ Fiala zarazil Moravce a ten ihned couvl

Hostem druhé hodiny Otázek Václava Moravce byl předseda budoucí vlády Petr Fiala (ODS). Ještě než za…